Rodzina, dzieci, rodzice

i

Autor: Freepik

Pochodzenie

Czy wiesz skąd pochodzi twoje nazwisko? Jest kilka sposobów, by się tego dowiedzieć

2024-04-11 10:47

Zastanawiałeś się kiedyś z jakiego regonu pochodzi twoje nazwisko? Interesuje cię historia twoich przodków? Jeżeli tak, to przeczytaj ten artykuł. Poniżej przedstawiamy sposoby, które mogą umożliwić ci, poznanie przeszłości twojego nazwiska.

Jednym z ciekawszych faktów jest to, że nazwiska nie istniały od zawsze. Zaczęły powstawać dopiero u schyłku średniowiecza. W Polsce pojawiły się na przełomie XIV i XV wieku. Jak możecie się domyśleć, na początku nazwiska były silnie związane z historią rodu lub ziemi. Dopiero później przybierały inne formy np. związane z cechami charakteru lub wyglądem. Dodajmy też, że obecnie najbardziej popularnymi nazwiskami w Polsce są... Nowak i Kowalski.

Każdy zna jakiegoś "Kowalskiego" i "Nowaka". Jak poznać genezę nazwisk?

Czy możliwe jest jednak ustalenie, z jakiego regionu Polski pochodzi konkretne nazwisko? Okazuje się, że odpowiedź nie jest taka oczywista, jakby się mogło wydawać. 

W przypadku nazwisk szlacheckich za pomocą końcówki "-ski" lub "-cki" zaznaczano własność rodowych miast lub wsi - wyjaśnia portal kobieta.interia.pl. Dlatego można domniemać, że te nazwiska pochodziły od miejsc zamieszkania. Tak więc nazwisko Tarnowski nosiły osoby wywodzące się z Tarnowa, Sokołowski z Sokołowa, a Leszczyński z Leszna.

Jednak trzeba być ostrożnym. Wszystko dlatego, że typowo szlacheckie nazwiska, świadczące o statusie spopularyzowały się także wśród innych warstw społecznych. Dlatego najczęściej wszelkie spory rozstrzygnąć mogą tylko akty urodzenia kolejnych przedstawicieli danego rodu.

Skąd pochodzi twoje nazwisko? Wyszukiwarki w internecie

W internecie nie brakuje przeglądarek, które deklarują, że po wpisaniu swojego nazwiska dowiesz się skąd ono pochodzi, a także zobaczysz drzewo genologiczne swojej rodziny.

Niektóre dane te mogą być pomocne w określeniu regionu pochodzenia nazwiska. Jednocześnie warto odwiedzić stronę nazwiska.ijp.pan.pl. Jest to słownik elektroniczny, nad którym opiekę merytoryczną sprawuje Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie. W słowniku można znaleźć informacje o pochodzeniu nazwiska oraz jego odmianie. Znajdziemy tam też częstotliwości występowania w poszczególnych województwach i na świecie. Specjalna aplikacja pozwala wyszukiwać nazwiska alfabetycznie i sortować wyniki.

Drugą z pomocnych źródeł jest strona Geneza Nazwisk. Zebrana baza nazwisk, zawiera informacje na temat etymologii obecnie używanych polskich nazwisk. Na przykład nazwisko "Adamczyk" - Nazwisko pochodzące od imienia Adam > Adam-cz-yk. Słownik nazwisk współcześnie w Polsce używanych t. I s. 8 odnotowuje 49599 osób o takim nazwisku, ponadto wymienia sześciu Adamczyków vel Adamek, jednego Adamczyka-Vel-Adamek i jednego Adamczyka vel Wąsik. Zob. ADAM - czytamy w słowniku.

Bardzo pomocne mogą okazać się publikacje naukowe i starsze słowniki. Jedną z nich jest "Słownik Najstarszych Nazwisk Polskich", w którym możemy odnaleźć region polski związany z danym nazwiskiem. np. BARZYNSKI < n.m. Barzyno, Barzynino, dziś Bardzynin, pow. Łęczyca, Wlkp.

Powyższe źródła mogą okazać się pomocne, jednak musicie pamiętać że na przestrzeni lat, ludzie przemieszczali się lub następowały zmiany granic państwa - co nie pomaga w ustaleniu pochodzenia nazwisk. 

Kultowe zabawki z Kinder Niespodzianki. Sprawdź naszą galerię!

Pies wskazał policjantom drogę do swojego domu. Zaskakująca historia w Gołdapi