Dlaczego polscy siatkarze nie dostaną mieszkania? Zasady gry przed igrzyskami olimpijskimi były jasne od wielu miesięcy

i

Autor: PAP/Adam Warżawa Dlaczego polscy siatkarze nie dostaną mieszkania? Zasady gry przed igrzyskami olimpijskimi były jasne od wielu miesięcy

Sport

Dlaczego polscy siatkarze nie dostaną mieszkania? Zasady gry przed igrzyskami olimpijskimi były jasne od wielu miesięcy

2024-08-13 10:05

Polscy sportowcy zdobyli na igrzyskach olimpijskich w Paryżu dziesięć medali. Każdy z nich otrzymał także gratyfikacje finansowe, nagrody rzeczowe, a złote i srebrne medalistki mieszkania. Wicemistrzami olimpijskimi zostali siatkarze, ale oni na mieszkania nie mogą liczyć. Dlaczego?

Igrzyska olimpijskie w Paryżu za nami. To nasi bohaterowie

W niedzielę zakończyły się igrzyska olimpijskie w Paryżu. Polscy sportowcy wywalczyli dziesięć medali. Złoto zdobyła Aleksandra Mirosław, srebrne krążki zawisły na szyjach Julii Szeremety, Klaudii Zwolińskiej, Darii Pikulik i reprezentacji siatkarzy. Z kolei brązowe medale wywalczyły polskie szpadzistki, czwórka wioślarska, Natalia Kaczmarek, Aleksandra Kałucka i Iga Świątek.

Nagrody dla olimpijczyków. Kilka milionów złotych i nie tylko

Medal igrzysk olimpijskich to nie tylko wieczna chwała. To także wiele gratyfikacji i nagród. Na początku roku Polski Komitet Olimpijski ustalił wysokość nagród za medale wywalczone w Paryżu. Te były najwyższe w historii. Jak one wyglądały?

Konkurencje indywidualne:

  • złoty medalista otrzyma nagrodę finansową w wysokości 250 tysięcy złotych, diament, obraz, voucher na wakacje i dwupokojowe mieszkanie;
  • srebrny medalista otrzyma nagrodę finansową w wysokości 200 tysięcy złotych, diament, obraz, voucher na wakacje;
  • brązowy medalista otrzyma nagrodę finansową w wysokości 150 tysięcy złotych, diament, obraz, voucher na wakacje i dwupokojowe mieszkanie.

Drużyny, osady, sztafety, deble, załogi:

  • złoci medaliści otrzymają nagrodę finansową w wysokości 250 tysięcy złotych, diament, obraz, voucher na wakacje i jednopokojowe mieszkanie;
  • srebrni medaliści otrzymają nagrodę finansową w wysokości 200 tysięcy złotych, diament, obraz, voucher na wakacje;
  • brązowi medaliści otrzymają nagrodę finansową w wysokości 150 tysięcy złotych, diament, obraz, voucher na wakacje.

Konkurencje zespołowe:

  • złoci medaliści otrzymają nagrodę finansową w wysokości 2 milionów złotych do podziału, diament, obraz i voucher na wakacje dla każdej osoby;
  • srebrni medaliści otrzymają nagrodę finansową w wysokości 1,5 miliona złotych do podziału, diament, obraz i voucher na wakacje dla każdej osoby.
  • brązowi medaliści otrzymają nagrodę finansową w wysokości 1 milion złotych do podziału, diament, obraz i voucher na wakacje dla każdej osoby.

Mieszkania dla medalistów olimpijskich. Kto otrzyma?

W ostatnich dniach najwięcej mówiło się o mieszkaniach dla złotych olimpijskich. Według powyższych zasad taki lokal otrzymałaby tylko Aleksandra Mirosław, która wywalczyła w Paryżu złoty krążek. W poniedziałek okazało się, że mieszkania przypadną także indywidualnym srebrnym medalistkom ze stolicy Francji, czyli Julii Szeremecie, Klaudii Zwolińskiej i Darii Pikulik. - Zmieniamy zasady gry! Ufundujemy mieszkania dodatkowo dla każdej z naszych trzech srebrnych wojowniczek! - poinformowała firma Profbud.

Dlaczego siatkarze nie otrzymają mieszkania?

Srebrne medale wywalczyli także polscy siatkarze, którzy w wielkim finale ulegli reprezentacji Francji (0:3). Oni jednak nie otrzymają mieszkań. Zasady gry były od początku jasne i nawet, jakby wywalczyli złote krążki to i tak nie mogliby liczyć na mieszkanie. Kadra zespołu składała się z 13 zawodników, którzy mają przede wszystkim do podziału sporą gratyfikację finansową.

Sonda
Czy siatkarze powinni także otrzymać mieszkania?

Tak siatkarze cieszyli się z wicemistrzostwa olimpijskiego: