Dlaczego syreny alarmowe wyją w ważne dla Polaków daty?
Wycie syren alarmowych w ważnych dla Polaków chwilach to już tradycja. Najczęściej kojarzymy to z 1 sierpnia, godziną 17:00, czyli godziną "W", w której wybuchło Powstanie Warszawskie. Od kilku lat jednak także 27 grudnia o 16:40, w momencie, w którym wybuchło Powstanie Wielkopolskie możemy usłyszeć wycie syren alarmowych.
Hołd strażaków dla poległych w Powstaniu Wielkopolskim
Wyjące syreny alarmowe w ważnych dla Polaków rocznicach to także hołd strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych dla poległych powstańców, którzy walczyli za wolność. To nie jest jedyny przypadek wsparcia jednostek dla obchodów. Często obchodom towarzyszą poczty sztandarowe, które uroczyście składają wieńce przed pomnikami powstańczymi i grobami powstańców Wielkopolskich.
Wielkopolska chciała powrócić do Polski!
Mimo, że Polska ogłosiła odzyskanie swojej niepodległości 11 listopada 1918 roku, to nie na wszystkich terenach można było mówić o tym, że są w polskich granicach. Tak też było między innymi z Wielkopolską, w której nadal w dużej mierze obowiązywała niemiecka administracja. Wielkopolanie postanowili więc zawalczyć o to, by przejąć administrację w miastach i gminach tak, by to Polacy, którzy stanowili większość na tych terenach mogli stanowić o sobie. Co ważne, Powstanie Wielkopolskie jest jednym z czterech, które wybuchły w tym okresie, obok trzech powstań śląskich. Jednak to tylko Powstanie Wielkopolskie było jedynym zwycięskim.