Historia i architektura Domu Książki
Siedmiokondygnacyjny, żelbetowy Dom Książki został wzniesiony w 1975 roku, zastępując zniszczoną podczas wojny kamienicę. Od momentu otwarcia, budynek ten był domem dla jednej z najnowocześniejszych księgarń w Polsce. Projekt autorstwa Bogdana Bednarka i Zygmunta Łomskiego szybko stał się rozpoznawalnym elementem miejskiego krajobrazu.
Charakterystyczne cechy architektoniczne:
- sześć pasm okien;
- ceramiczna elewacja;
- wstęgowe przeszklenia;
- neon.

- Prostota bryły, funkcjonalność rozwiązań przestrzennych oraz klarowny podział elewacji odwoływały się do architektury Le Corbusiera i tradycji Bauhausu. Dom Książki wyróżniał się surowym, ale eleganckim językiem formy, opartym na zasadzie „forma podąża za funkcją” i typowym dla modernizmu poszanowaniem światła, rytmu i materiału. Był przykładem odważnej, światowej architektury osadzonej w realiach PRL-u, a zarazem manifestem nowoczesności, jaką wówczas chciano wprowadzać w polskich miastach – podkreślają obecni właściciele obiektu.
Rewitalizacja z poszanowaniem dziedzictwa
Po latach stopniowej degradacji, Dom Książki doczekał się gruntownej rewitalizacji, która zakończyła się w maju. Inwestor, spółka Constructa Plus, podjął się zadania przywrócenia budynkowi dawnego blasku, z poszanowaniem jego modernistycznego dziedzictwa.
- W trakcie inwestycji udało się zachować, odtworzyć pierwotną bryłę budynku, układ elewacji, charakterystyczne elementy i detale, w tym unikatową ceramikę na froncie budynku i kasetony z napisem +książka+ w pięciu językach” – wyjaśnił prof. Piotr Marciniak, współautor projektu architektonicznego i znawca współczesnej architektury.
Nowe funkcje i przestrzenie
Odnowiony Dom Książki to nie tylko księgarnia. Na parterze budynku znalazła się kameralna księgarnia Bookowski oraz kawiarnia, a na niższej kondygnacji autorska restauracja Pawła Salamona. Na wyższych kondygnacjach powstało 40 mieszkań z aranżacją inspirowaną estetyką lat 70. i 80.
Nowe funkcje budynku:
- księgarnia Bookowski
- kawiarnia
- restauracja Pawła Salamona
- mieszkania
Przestrzeń dla kultury i społeczeństwa
W budynku powstała ogólnodostępna przestrzeń przeznaczona na wydarzenia kulturalne, edukacyjne i społeczne. Ma ona być udostępniana organizacjom pozarządowym i podmiotom ekonomii społecznej. Planowane są spotkania autorskie, warsztaty, prezentacje i wydarzenia literackie.
Inwestor podkreśla, że przeznaczenie budynku na cele mieszkalne i społeczne – zamiast biurowych czy komercyjnych – było elementem szerszej strategii: rewitalizacji z poszanowaniem dziedzictwa i odpowiedzialnością za miasto.
Architektoniczna perła Poznania
Prof. Marciniak podkreśla, że dzięki rewitalizacji Poznań odzyskał bardzo istotny z punktu widzenia historii architektury miasta obiekt. Dom Książki to także jedno z najważniejszych świadectw późnego modernizmu powojennego w Polsce.
- Jest to jeden z dwóch budynków w Poznaniu najlepiej spełniających pięć zasad nowoczesnej architektury, sformułowanych przez Le Corbusiera, współtwórcę modernizmu – dodaje prof. Marciniak.
Dzięki swojej lokalizacji, zamykającej oś widokową placu Wolności i ul. 27 Grudnia, Dom Książki ma doskonałą ekspozycję, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie w przestrzeni miejskiej. Otwarcie budynku nastąpiło w piątek, a przestrzenie publiczne zaczną funkcjonować 1 czerwca. Poznań zyskał odnowioną ikonę modernizmu, która łączy w sobie historię, kulturę i społeczne zaangażowanie.