Poznań

i

Autor: fot. W. Mania.

Dość uśmiercania zwierząt na budowach! Poznań wyznaczył nowe standardy

2021-02-24 11:02

Podczas prac remontowo-budowlanych często cierpią zwierzęta. Ptasie gniazda czy szczeliny są zamurowywane, często ze zwierzętami w środku. Stojące rusztowania utrudniają ptakom i nietoperzom dolatywanie do swoich gniazd. Często pozostawione tam młode giną z głodu. Miasto Poznań mówi dość! Urzędnicy wyznaczyli nowe standardy budowlane, które mają ochronić zwierzęta.

W mieście trudno zachować równowagę między dobrostanem zwierząt a potrzebami człowieka. Jednak jest to możliwe. Przy odrobinie dobrej woli sytuacja może się bardzo poprawić. Poznań bierze pod lupę los ptaków i nietoperzy. Podczas prac remontowo-budowlanych, na przykład przy termomodernizacji czy malowaniu, zwierzęta są zagrożone.

Gniazda ptaków lub szczeliny, w których żyją nietoperze, są zamurowywane. Stojące przy ścianach rusztowania uniemożliwiają wlatywanie zwierząt do swoich domów i na przykład karmienie młodych. Przez remonty ginie mnóstwo ptaków i nietoperzy. A jeśli przeżyją, po zakończonym remoncie nie mają gdzie wracać.

Poznań postanowił działać! Urzędnicy opracowali nową strategię, która ma ochronić zwierzęta. Teraz przy prowadzeniu remontu, trzeba będzie dbać o siedliska.

Złodzieje polują na te marki samochodów | ESKA XD #016
Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?
Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...

W zarządzeniu znalazł się na przykład zapis, mówiący o konieczności przeprowadzenia kontroli przed rozpoczęciem prac. Ornitolodzy i chiropterolodzy będą badać, czy przy budynku nie żyją jakieś gatunki, a jeśli tak to ile i jakie.

Kolejny zapis, który ma chronić ptaki i nietoperze to nakaz montażu budek lęgowych, gdy ich naturalne gniazda nie będą mogły zostać zachowane.

Pojawiła się także regulacja, odnoście terminu prac. Nie będzie można ich przeprowadzać w okresie lęgowym.

Do powyższych standardów będą musiały dostosować się wszystkie spółki, wykonujące inwestycje dla miasta. Co więcej, urzędnicy będą promować je wśród inwestorów, zarząd i wspólnot mieszkaniowych oraz wykonawców prac budowlanych. W ten sposób żyjące w Poznaniu zwierzęta będą bezpieczniejsze.