Drony latające nad polami będą badały plony! To innowacyjny projekt w skali kraju, który powstaje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i Uniwersytecie Przyrodniczym. Naukowcy pracują tam nad oprogramowaniem, które dzięki wykorzystaniu satelity oraz dronów pozwoli dowiedzieć się więcej na temat szacowanych zbiorów.
Generalnie cel jest taki: używać wszelkich środków technicznych w takiej ilości jaka jest potrzebna, w czasie jaki jest potrzebny i tak gdzie są potrzebny. Odpowiednie środki, odpowiedni czas i odpowiednie miejsce
mówi prof. Cezary Kaźmierowski z UAM. Badane mają być pola pszenicy, rzepaku i kukurydzy. W praktyce projekt ma pozwolić rolnikom i naukowcom na podjęcie odpowiednich działań.
Lepiej zarządzać uprawami. Będzie możliwe szacowanie plonu jaki kształtuje się na polu już na poszczególnych etapach rozwoju roślin i będzie można dopasować odpowiednią dawkę składników nawozowych.
Efektem końcowym ma być system, z którego skorzystają naukowcy, rolnicy oraz firmy zewnętrzne. Całkowity koszt projektu wynosi niemal 9 mln. zł.