Allianz Arena w Monachium

i

Autor: Voetbal International/East News Allianz Arena w Monachium - jedna z aren EURO 2024

Sport

Duże zmiany organizacyjne podczas EURO 2024. UEFA dokonuje zmian w niemieckich stadionach

Choć Mistrzostwa Europy - EURO 2024 dopiero za 15 miesięcy (startują 14 czerwca przyszłego roku), to UEFA przygotowała już dość kluczowe zmiany, jeśli chodzi o organizację mistrzostw przez kraj-gospodarz, czyli Niemcy. Ma to związek ze sponsorami, ale także z ułatwieniem dotarcia przez kibiców na areny zmagań ich drużyn. Europejska Federacja Piłkarska postanowiła zmienić na czas trwania Euro nazwy stadionów, w których rozgrywane będą mecze.

EURO 2024 - kiedy, gdzie się odbędzie?

Siedemnaste Mistrzostwa Europy w piłce nożnej - EURO 2024, już po raz trzeci odbędą się u naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech. Turniej odbędzie się w dniach 14 czerwca-14 lipca 2024. Podczas miesiąca zmagań zobaczymy 51 meczów z udziałem 24 reprezentacji.

UEFA interweniuje w sprawie niemieckich stadionów na EURO 2024

Arenami zmagań piłkarzy będzie 10 stadionów w: Berlinie, Monachium, Dortmundzie, Gelsenkirchen, Stuttgarcie, Hamburgu, Düsseldorfie, Kolonii, Lipsku, oraz we Frankfurcie nad Menem. Każda z aren ma swoje nazwy. Jednak w 9 z 10 z nich, nazwa stadionu nie jest, zdaniem UEFA tak rozpoznawalna i nie zawiera w sobie nazwy miasta, a klubu piłkarskiego, lub/i sponsora tytularnego. Federacja postanowiła na czas EURO to zmienić.

Tymczasowe nazwy niemieckich stadionów podczas EURO 2024

UEFA dokonała kluczowych zmian, co do dotychczasowych nazw stadionów. Obowiązywać one będą przez cały miesiąc trwania mistrzostw, a oto one:

  • Allianz Arena (Monachium) zmieni nazwę na Munich Football Arena
  • Signal Iduna Park (Dortmund) na BVB Stadium Dortmund
  • Veltins Arena (Gelsenkirchen) na Arena AufSchalke
  • Red Bull Arena (Lipsk) na Leipzig Stadium
  • Mercedes-Benz Arena (Stuttgart) na Stuttgart Arena
  • Deutsche Bank Park (Frankfurt nad Menem) na Frankfurt Arena
  • Volksparkstadion (Hamburg) na Volkspark Stadium Hamburg
  • Merkur-Spiel-Arena (Duesseldorf) na Duesseldorf Arena
  • Rhein-Energie-Stadion (Kolonia) na Cologne Stadium

Swojej nazwy nie zmieni jedynie kultowy Olympiastadion w Berlinie. To dość ciekawa zmiana, patrząc na to, że monachijski stadion i jego nazwa jest dość znana i rozpoznawalna wśród kibiców europejskich, nie tylko tych, którzy kibicują byłej drużynie Roberta Lewandowskiego. Wyobrażacie sobie w Polsce taką zmianę, gdyby nagle stadiony w Warszawie, czy Gdańsku miały na czas jakiegoś turnieju zmienić swoje nazwy?

Listen on Spreaker.