Duży Ben otwarty w każdą niedzielę
Sieć marketów alkoholowych Duży Ben otwarta będzie w każdą niedzielę. Takie informacje przekazał portal wiadomoscihandlowe.pl. Jak to możliwe? Okazuje się, że placówki zainstalowały kasy samoobsługowe, co pozwala wykorzystać drobną lukę w prawie. Tym samym klienci mogą sami skanować produkty i za nie płacić. To oznacza, że pracownik sklepu nie ma żadnego udziału w ich zakupach.
Zakaz handlu w niedziele i święta. Kasy samoobsługowe rozwiązaniem?
Problem jest jednak inny. Aby sprzedać wyroby alkoholowe czy tytoniowe potrzeba zweryfikować wiek klienta. Jak to zrobić skoro pracownik sklepu nie może faktycznie sprzedawać tego dnia? - Podczas skanowania produktów na kasie samoobsługowej, klient proszony jest o samodzielne potwierdzenie wieku. Dodatkowo w wywieszonym na drzwiach oraz wewnątrz placówki handlowej regulaminie sklepu samoobsługowego zapisano, że "w dni ustawowo wolne od handlu uprawnionymi do przebywania na terenie obiektu są wyłącznie osoby, które ukończyły 18. rok życia". W dokumencie podkreślono, że spółka zastrzega sobie prawo do weryfikacji tej kwestii - informują wiadomoscihandlowe.pl.
Jak Duży Ben sprawdzi wiek klienta?
W takim razie jak sprawdzić wiek klienta? Każdy mógłby przecież skłamać, że ma skończony 18. rok życia. Okazuje się, że w sklepach znajdować się będą ochroniarze, którzy przed wejściem do lokalu mają weryfikować wiek osoby, które chce wejść do środka.
- Współpracujemy tylko z profesjonalnymi i koncesjonowanymi agencjami ochrony, które zapewniają nam ochronę fizyczną, monitoring oraz świadczą inne usługi związane z ochroną mienia. Wszyscy funkcjonariusze ochrony są zatrudnieni przez te firmy ochroniarskie - przekazał portalowi wiadomoscihandlowe.pl Michał Florkiewicz, dyrektor zarządzający sieci Duży Ben.
Tak więc nie będzie to pracownik zatrudniony przez sieć, a profesjonalny ochroniarz. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Z pewnością przekonamy się.
Sieci handlowe otwarte w niedzielę
Od 1 marca 2018 r. obowiązuje ustawa ograniczająca handel w niedziele. Oznacza to, że w niedziele i święta w placówkach handlowych zakazany jest handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu (w tym osobie wykonującej pracę w placówce handlowej na podstawie umowy prawa cywilnego jak np. umowa zlecenia) wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. Zakaz ten nie ma zastosowania w przypadkach określonych w ustawie.
W niedzielę i święta otwarte są m.in. sklepy osiedlowe czy też Żabki. W takim sklepie za ladą w niedzielę może stanąć właściciel. Oczywiście w niedzielę są otwarte także pojedyncze duże markety, jak Biedronka czy Intermarche, które wykorzystują zapisy w przepisach prawa.