Unia Europejska

i

Autor: AP

Dwa miliardy euro dla Wielkopolski! Na co pójdą Fundusze Europejskie?

2022-03-15 14:04

Ponad dwa miliardy euro otrzyma Wielkopolska w ramach unijnego programu regionalnego. Trwają negocjacje nad możliwymi projektami.

Z nowego budżetu planowane jest m. in. wybudowanie Centrum Muzyki w Poznaniu i bloku operacyjnego w Kaliszu oraz rewitalizacja linii kolejowej od Wągrowca przez Gołańcz do granicy województwa.

 W poniedziałek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak wysłał do Brukseli projekt programu. Jego przygotowanie trwało blisko dwa lata.

Chcemy, by dzięki tym funduszom Wielkopolska była nadal regionem rozwijającym się systematycznie, w sposób konsekwentny. Jednocześnie, by była bardzo nowoczesna, jeśli chodzi o formy gospodarowania – kładziemy akcent na innowacyjność, na poszukiwanie nowych technologii. Ważne są również kwestie niskiej emisji, która jest dziś wyzwaniem dla wszystkich krajów UE

powiedział marszałek Marek Woźniak.

 Wielkopolska będzie miała do dyspozycji w sumie 2,058 mld euro. Kwota ta uwzględnia trzy źródła finansowania programu: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny (1,67 mld euro) oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (387 mln euro), który będzie kierowany na rozwój Wielkopolski Wschodniej.

podało biuro prasowe UMWW.

 UMWW podkreślił, że filarami nowego programu będzie zielona transformacja i wejście w nurt gospodarki 4.0.

Według danych UMWW udział energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej w regionie osiągnął w 2019 r. poziom 25,3 proc., przy średniej krajowej przekraczającej 15 proc. (PAP)

Będziemy dysponować budżetem unijnym o 400 mln euro mniejszym niż w perspektywie 2014-2020. Mniej pieniędzy dla naszego regionu to nie jedyny problem. Beneficjenci do unijnych projektów będą musieli dołożyć w większości przypadków 30 proc. własnych środków – wcześniej było to około 15 proc. Musimy liczyć się też z tym, że obszary, na które będzie można te pieniądze wydać, zostaną zawężone, tzn. nastąpi większa koncentracja tematyczna

Na pierwszym miejscu stawiane są kwestie Europejskiego Zielonego Ładu. Unia Europejska opracowała strategię zrównoważonego wzrostu, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. W praktyce oznacza to, że ograniczymy do minimum emisję gazów cieplarnianych. Aby osiągnąć ten cel, potrzebne jest podjęcie działań we wszystkich sektorach gospodarki. Jednym z beneficjentów tych działań będzie Wielkopolska Wschodnia, gdzie będzie wdrażany Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FAST). Wielkopolska do 2040 r. chce zrealizować ambitny plan neutralności klimatycznej

podał urząd.

 W ramach FST zaplanowany jest pakiet działań, które pomogą przekształcić lokalną gospodarkę i wspomogą mieszkańców pracujących w branży górniczej w przekwalifikowaniu się i znalezieniu nowych miejsc pracy. Przewidziana jest m.in. pomoc dla ponad 2,2 tys. pracowników ZE PAK, zwiększenie retencji i odbudowę zasobów wodnych.

 W regionie kontynuowane ma być wzmacnianie edukacji i szkolnictwa dostosowanego do wyzwań gospodarki i potrzeb rynku pracy – dotyczy to zwłaszcza szkolnictwa zawodowego. Fundusze unijne zostaną przeznaczone na zapewnianie wzrostu innowacyjności, napływu badań i technologii, ekspansji zagranicznej podmiotów gospodarczych z regionu, większe wykorzystanie narzędzi informatycznych w edukacji, kształceniu, rynku pracy i gospodarce.

 Biuro prasowe UMWW podkreśliło, że Wielkopolska zaproponowała rozbudowaną listę projektów priorytetowych.

Jeśli KE się na nie zgodzi, to w najbliższych latach możemy spodziewać się m.in budowy Centrum Muzyki, siedziby Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, czy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu. Nie zabraknie ważnych inwestycji kolejowych, w tym: rewitalizacji linii kolejowej Wągrowiec-Gołańcz-granica województwa oraz budowy drugiego toru kolejowego wraz z drugą przeprawą mostową na Warcie od posterunku odgałęźnego Oborniki Wlkp. Most do stacji Oborniki Wlkp

W planach są także inwestycje zdrowotne tj. modernizacja Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu oraz budowa centralnego bloku operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu.

 Nowością w programie ma być ponadto wspieranie inicjatyw lokalnych za pośrednictwem lokalnych grup działania.

"Dzięki kolejnemu rozdaniu funduszy europejskich będziemy regionem nowoczesnych technologii i innowacyjności. rzedsiębiorczość, która cechuje mieszkańców Wielkopolski, jest dobrą podstawą do kreowania nowatorskich przedsięwzięć. W ostatnich latach zdobyliśmy na tym polu wiele doświadczeń, które możemy wykorzystać. Mamy też stabilny i dobrze rozwinięty rynek pracy, co powoduje, że Wielkopolska jest atrakcyjnym miejscem do życia – powiedział Marek Woźniak.

Liczę, że będziemy też na dobrej drodze do wdrażania nowoczesnych rozwiązań w energetyce, opartych na OZE. Patrząc na rozwój tego sektora, jestem o to spokojny – dodał.

Słynny pianista z Niemiec wita uchodźców w Medyce muzyką