"Jeż - miejski zwierz woła SOS" to akcja edukacyjna, która ma uświadomić, z jakimi problemami muszą mierzyć się te zwierzaki. Prowadzą nocny tryb życia. Jeżeli więc zauważycie tego zwierzaka w ciągu dnia, późną jesienią, oznacza to, że potrzebuje on pomocy.
Mamy wysyp tak zwanych jesiennych sierot, czyli jeży, które urodziły się późnym latem lub wczesną jesienią i nie zdążyły nabrać odpowiedniej masy ciała do hibernacji. Taki jeż nie przeżyje zimy w naturalnym środowisku i na pewno będzie potrzebował naszego wsparcia.
mówi Magdalena Lorenz-Michalczyk, z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży "Nasze Jeże". I dodaje, że takiego jeża powinno się zabezpieczyć. Najlepiej wziąć pudełko i wyścielić je ręcznikami papierowymi czy kocykami polarowymi. Jeżeli jeż chwieje się na łapkach, najlepiej włożyć mu butelkę, słoik lub termofor z ciepłą, ale nie gorącą wodą.
Jak już zabezpieczymy takiego jeża, nie karmimy, nie poimy, to jest bardzo ważne dla przyszłości takiego zwierzaka, dlatego abyśmy my mogli później jako opiekunowie pomóc. Kontaktujemy się ze służbami miejskimi, z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt, ze stowarzyszeniem.
Większość jeży jeszcze nie hibernuje, ponieważ jest wciąż ciepło. W Palmiarni Poznańskiej odbywa się wystawa edukacyjna dotycząca tych zwierząt. Ciekawostki o dzikich zwierzętach możecie również znaleźć na Facebooku Stowarzyszenia NASZE JEŻE. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę odbędzie się spotkanie z opiekunami dzikich zwierząt z różnych ośrodków w Polsce, które możecie również śledzić w mediach społecznościowych. W ramach spotkania zorganizowanych będzie kilka prelekcji, które przybliżą świat dzikich zwierząt w kraju. Uruchomiona została też zbiórka, dzięki której możecie pomóc w ratowaniu jeży. Link do zbiórki
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!