Aleksandra Jarecka, Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska- Węglarczyk, Alicja Klasik

i

Autor: PAP/Adam Warżawa Polskie szpadzistki po dekoracji brązowym medalem na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

Igrzyska Olimpijskie 2024

Emerytalna fortuna za brązowy medal! Oto ile dostaną polskie szpadzistki za sukces w Paryżu!

Wielokrotnie słyszymy "za co politycy otrzymują tak wysoką emeryturę". Rzadziej słychać o sportowcach, którzy zasłużyli na wysokie uposażenie emerytalne, szczególnie ci, którzy wszystkim Polakom przysporzyli pięknych emocji sportowych, jak nasze szpadzistki w drużynowym konkursie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Co dostaną za brązowy medal?

Drugi medal na Igrzyskach w Paryżu

Aleksandra Jarecka, Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Węglarczyk i Alicja Klasik przysporzyły nam wielu emocji, oraz nerwów do samego końca, zarówno w ćwierćfinale, jak i w meczu o 3. miejsce. Mimo to wywalczyły walecznie brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, który jest drugim krążkiem na tej Olimpiadzie, oraz 300. w historii polskiego olimpizmu letniego.

Nagrody dla Olimpijczyków z Paryża

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą z 2021 roku, Olimpijczycy otrzymują sowite nagrody za otrzymanie medalu. Za brązowy medal nasze szpadzistki (każda z osobna) otrzymają: 150 tysięcy złotych, diament, obraz, a także voucher do wykorzystania na wakacje. Nie ma co do tego wątpliwości, że taką walką zasłużyły sobie na to!

Emerytura dla medalistów olimpijskich z Polski

Także o swoją przyszłość nie muszą się martwić olimpijczycy z Polski, którzy zdobyli olimpijski medal. Jest ona ustalana na podstawie kwoty bazowej dla korpusu służby cywilnej. Mnożnik dla brązowego medalu wynosi 1,8 (do Igrzysk Olimpijskich w Tokio było to 1,4). Na ten rok emerytura taka dla brązowego medalisty, niezależnie od liczby zdobytych medali wynosi 4203,04 PLN. Oczywiście jest to kwota, oprócz emerytury wypracowanej ze składek. Co ważne, olimpijska emerytura nie jest opodatkowana i oskładkowana.

Zobaczcie, jakie kontrowersje wywołuje Olimpiada!