Grypa i RSV. Podobieństwa i różnice
Przypomnijmy, że grypa i RSV to dwie bardzo powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie, najczęściej w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie zazwyczaj wzrasta liczba chorych. Trzeba pamiętać, że obie niewyleczone, mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. Jak rozpoznać objawy tych chorób?
Portal doz.pl in informuje, że grypa i RSV mają wiele wspólnych objawów m. in.:
- gorączka - z reguły wysoka wysoka i nagła,
- kaszel - zazwyczaj ciężki, suchy i męczący,
- katar, ból gardła i przekrwienie błony śluzowej nosa i oczu,
- zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu,
- bóle mięśniowe i stawowe.
A jaki są różnice między tymi chorobami? Grypa jest wywoływana przez wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Najczęstsze typy wirusów grypy, które atakują ludzi, to wirusy grypy A i B. Z kolei RSV jest wywoływany przez wirusa syncytialnego oddechowego z rodziny Paramyxoviridae.
Grypa w Poznaniu i Wielkopolsce
W ostatnim czasie informowaliśmy Was o sytuacji chorobowej w Poznaniu. O zwiększonej liczbie przypadków, poinformowała nas rzecznika prasowa Zuzanna Pankros, z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że w szpitalach zostały wprowadzone następujące zmiany:
- obowiązek noszenia maseczek (pacjenci w przychodniach, personel i odwiedzjący);
- szpitale w Poznaniu wprowadziły znaczne obostrzenia dotyczące wizyt u pacjentów.
Zauważyliśmy większą liczbę pacjentów z objawami grypy i RSV, w związku z tym, zostało wprowadzone zarządzenie dyrektora odnośnie tego, aby pacjenci, którzy przychodzą do poradni specjalistycznych, ale także i osoby odwiedzające pacjentów na oddziałach - nosili maseczki. Ze względu na to, że mamy coraz więcej osób na szpitalnym oddziale ratunkowym czy w poradni lekarza rodzinnego i są przyjmowani z objawami grypy, RSV. Zależy nam także na bezpieczeństwie pozostałych osób, dlatego to wprowadziliśmy. W okresie zimowym jest najwięcej tego typu zachorowań i to w każdym szpitalu występuje. Pamiętajmy o tym, że mamy ferie i to jest dodatkowy aspekt - powiedziała Esce Poznań, rzecznika prasowa Zuzanna Pankros, z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia.
Grypa, RSV, krztusiec, COVID, ospa wietrzna w Wielkopolsce. Nowe dane
Otrzymaliśmy informację od Wiesławy Kostuj, rzeczniczki prasowej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczniu w Poznaniu, o aktualnej liczbie chorych. Dane pochodzą z 31 stycznia 2025 roku i są publikowane co dwa tygodnie.
- Przypadki Grypy wykrytych metodą PCR w Wielkopolsce w 2025: liczba przypadków - 154, liczba hospitalizacji - 105;
- Przypadki Grypy wykrytych testem antygenowym (COMBO) w Wielkopolsce 2025: liczba przypadków - 16612 (w 2024 roku zaledwie 4391), liczba hospitalizacji - 585;
- Zakażenia wirusem RSV w Wielkopolsce w 2025: liczba przypadków - 2285, liczba hospitalizacji - 243;
- Przypadki krztuśca w Wielkopolsce w 2025: liczba przypadków - 215, liczba hospitalizacji - 15;
- Przypadki COVID (potwierdzone i prawdopodobne) w Wielkopolsce w 2025: liczba przypadków - 628, liczba hospitalizacji - 41;
- Zachorowań na ospę wietrzną w Wielkopolsce w 2025: liczba przypadków - 1516, liczba hospitalizacji - 9.
TOP 10 najdziwniejszych imion żeńskich w 2024 roku: