Imieniny patronów Poznania już w weekend! Wielkie świętowanie na Piotra i Pawła!

2020-06-26 16:18 OS
Poznań
Autor: Urząd Miasta Poznania

Koncerty, wystawy, pokaz organów katedralnych i performance na moście Jordana - to tylko niektóre atrakcje, jakie uświetnią tegoroczne obchody imienin patronów Poznania i Katedry Poznańskiej - świętych Piotra i Pawła. Przeczytaj więcej na stronie Eski Poznań.

Po okresie izolacji z powodu epidemii, znów można się wybrać na wydarzenia kulturalne. Tych w weekend na Ostrowie Tumskim i Śródce będzie pod dostatkiem. Miasto i artyści zapraszają do wspólnego świętowania imienin patronów Poznania.

W ramach obchodów mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w licznych wystawach, oprowadzaniach i występach artystycznych. Nie zabraknie także dobrej kuchni od lokalnych restauratorów, którzy na tę okazję przygotowali specjalne menu - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W ten weekend wszystkie instytucje kultury na obu brzegach Cybiny będą czynne. Ulice i restauracje zmienią się w otwarte galerie sztuki, na głównych placach Śródki odbędą się koncerty, a na moście Jordana i w dwóch innych miejscach wydarzenia parateatralne. Ciekawie zapowiada się seria niedzielnych performansów "Wino w proszku", które odbędą się w godz. 15:00 - 18:00. Początek na moście Jordana.

Będą to krótkie opowieści nawiązujące do hipotezy, iż to właśnie Piotr i Paweł układali, jeden po drugim, podwaliny pod wiarę Chrześcijan. Każdy z nich będąc przekonanym o wyższości zapamiętanych przez siebie treści, przekazał prawdę na różne sposoby. Piotr ujmował chrześcijaństwo jako wiarę równości i miłości, niczym zjednoczenia w kolektywie wolnych ludzi. Paweł z kolei, zbierając i formując zasady, wytyczając twardy i bezkompromisowy kierunek chrześcijaństwa, mocno zaznaczał co jest dobre, a co złe - mówi Piotr Tetlak, kierownik artystyczny projektu.v

Na uczestników czekać będzie również specjalna mapka, na której zaznaczono wszystkie wydarzenia, instytucje i restauracje biorące udział w obchodach Imienin patronów miasta Poznania. Plan będzie można odebrać u partnerów wydarzenia. Ze względów bezpieczeństwa obchody mają charakter rozproszonych na dużym terenie różnorodnych działań. Wszyscy partnerzy Imienin w swoich obiektach stosują najwyższe standardy ochrony sanitarnej. Organizatorzy przypominają o obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych i utrzymaniu dystansu społecznego na otwartym terenie lub założeniu maseczki, jeśli odległość będzie mniejsza niż 2 m.

Imieniny patronów miasta Poznania realizowane są w ramach projektu "Pośrodku Miasta 2020". Zakłada on organizację wydarzeń kulturalnych na Śródce i Ostrowie Tumskim we współpracy z lokalnymi instytucjami, organizacjami, szkołami i restauracjami w przestrzeni tych dwóch najstarszych dzielnic miasta. Obchody Imienin potrwają od soboty do poniedziałku. Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ.

Nowa aranżacja wnętrz w Termach Maltańskich

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.