Tabliczka mnożenia

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Quiz

Jak dobrze znasz podstawy tabliczki mnożenia? Te zadania z quizu rozwiązywałeś w podstawówce!

Tabliczka mnożenia to zmora każdego, kto nie jest orłem z matematyki. A co dalej? Te proste z pozoru zasady mogą wielu sprawić problem. O ile proste jest mnożenie przez 2, 5, 9, czy 10, to już inne liczby dla niektórych mogą spędzać sen z powiek i przyprawiać o ból głowy. Jak dobrze pamiętasz tabliczkę mnożenia? Sprawdź się w naszym quizie!

Tabliczka mnożenia - zmora uczniów w szkołach

Każdy, kto nie był "orłem" z matematyki, w końcu się z nią zetknął. O ile proste jest mnożenie przez 2, 5, 9, czy 10, to inne cyfry mogą stanowić problem. Niektórzy godzinami męczyli się, by zapamiętać tablicę złożoną z łącznie 110 obliczeń (od 0x0 do 10x10).

Jak zapamiętać tabliczkę mnożenia?

Najprościej - jest rozbijać mnożenie na dodawanie. I tak 8x6 to 8+8+8+8+8+8. W przypadku mnożenia przez 9 do 10 można zapamiętać, że cyfra dziesiątek rośnie o 1, a jedności spada o 1. Mnożenie przez 11 też jest łatwe do zapamiętania. A w przypadku mnożenia większych okrągłych liczb warto np. pamiętać, że iloczyn takiego działania będzie posiadał sumę zer (np. 100x1000=100000) - 2 zera + 3 zera = 5 zer.

Jak dobrze pamiętasz tabliczkę mnożenia?

Jak dobrze pamiętacie tabliczkę mnożenia ze szkoły? Teraz jest świetna okazja! Mamy dla Was 10 działań, które możecie rozwiązać i sprawdzić to, ile pamiętacie ze szkolnych ławek i to, czy dla Was mnożenie jest łatwe! Sprawdźcie się w naszym quizie matematycznym!

Quiz matematyczny. Czy pamiętasz tabliczkę mnożenia?

Pytanie 1 z 10
Ile to jest 9x6?

Zobaczcie jedyną taką szkołę w kontenerze! Tam też muszą uczyć się matematyki!

Viki Gabor o szkole i ocenach - matematyka najtrudniejsza