W lecie zapotrzebowanie naszego organizmu na wodę wzrasta. W upalne dni najlepiej pić tę, która ma w składzie dużo elektrolitów. Ta z dodatkiem owoców, mięty, bazylii, limonki czy też przypraw - cynamonu i imbiru sprawia, że pijemy ją chętniej.
Jeśli masz problem z wypijaniem wody, to istnieje wiele innych sposobów, aby go rozwiązać: Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą; zaznacz kreskami na butelce ilość wody, jaką powinieneś spożyć o danej godzinie; ustaw sobie przypomnienie w telefonie o wypiciu wody i/lub zainstaluj aplikację do kontroli ilości spożywanej wody; postaraj wyrobić w sobie nawyk picia wody w określonych sytuacjach (np. po wstaniu z łóżka, przed snem, podczas spożywania posiłku itd.) Odhaczaj na kartce ilość szklanek wypitej wody w ciągu dnia
podpowiada Bartek Kulczyński z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. I dodaje, że również jedzenie owoców i warzyw nawadnia nasz organizm i dostarcza wielu składników mineralnych. Dobrym pomysłem jest również picie herbaty - szczególnie tej zielonej.
Wykazuje ona działanie przeciwnowotworowe, reguluje ciśnienie tętnicze i gospodarkę węglowodanową, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, poprawia funkcje poznawcze. Taką herbatę najlepiej spożywać w postaci zmrożonej – np. po schłodzeniu jej w lodówce lub po dodaniu kilku kostek lodu. Ponadto podobnie jak w przypadku wody, sprawdzi się tutaj dodatek mięty, bazylii, cytryny.
Mleko i napoje izotomiczne to kolejny pomysł na nawodnienie organizmu. I uwaga - również kawa
Kofeina sama w sobie rzeczywiście działa nieco moczopędnie. Jednakże efekt ten jest obserwowany, gdy jest spożywana w ilości ok. 300 mg, czego odpowiednikiem są ok. 3 filiżanki kawy parzonej. W tym wszystkim wiele osób zapomina jeszcze o jednym szczególe. Otóż kawa składa się w 99% z wody… Spożywając kawę, dostarczamy więc wodę!
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]
Uważa się, że kobiety powinny dziennie dostarczać co najmniej 2000, a mężczyźni 2500 ml płynów. Zapotrzebowanie na wodę można też obliczyć z prostego wzoru: [masa ciała x 35 ml]. Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie organizmu zależy również od naszej aktywności.