Rogal świętomarciński to jeden z symboli Poznania. Jednak jak się okazuje jest to bardzo kaloryczna przekąska. Jeden rogal może mieć około 850-900 kalorii. To bardzo dużo. Przypomnijmy, iż średnie zapotrzebowanie kaloryczne dorosłego człowieka to około 2000 kalorii. Tak więc jeden zjedzony rogal może zaspokoić blisko połowę dziennego zapotrzebowania kalorycznego!
Co zrobić aby spalić jednego rogala świętomarcińskiego?
Wartość energetyczna jednego certyfikowanego rogala to około 850-900 kalorii. To bardzo dużo i potrzebujemy nieco aktywności aby takiego rogala spalić. Oto kilka czynności, które musimy zrobić:
- 36 minut wchodzenia po schodach
- 90 minut jeżdżenia na łyżwach
- 150 minut odkurzania
- 180 minut trzepania dywanu
- 225 minut szybkiego spaceru
- 360 minut namiętnego całowania
- 450 minut rozmawiania przez telefon
- 540 minut kąpieli
- 540 minut zmywania
- 900 minut za kierownicą
- 1800 minut oglądania telewizji bez przekąsek
To oczywiście wysiłek potrzebny do spalenia tylko jednego rogala. Jeśli jesteś łasuchem musisz poświęcić na to odpowiednio więcej czasu.
Rogal świętomarciński - co w środku?
Oryginalnie nadzienie składa się z białego maku, cukru, okruchów ciasta biszkoptowego, orzechów, rodzynek, skórki pomarańczowej i esencji migdałowej. Całość zawinięta jest w ciasto półfrancuskie. Co ciekawe do wyrobu Rogali Świętomarcińskich nie używa się masła, ale gorszej w smaku margaryny. Wierzch pysznego ciasta przykrywa kołderka z lukru i pokruszonych orzechów.
Rogale świętomarcińskie z certyfikatami
Od 2008 roku tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński jest "Produktem o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej". Tym samym trafił na prestiżową listę regionalnych produktów, które powstają z lokalnych surowców i według oryginalnych przepisów.
Najlepsi poznańscy i wielkopolscy cukiernicy otrzymali certyfikaty, które pozwalają im produkować oryginalne rogale świętomarcińskie. Jakie cukiernie mają takie certyfikaty w 2024 roki? Lista dostępna w galerii!