Kiedy już nazbieramy grzybów, przychodzi czas aby je dokładnie wyczyścić. Jak się jednak okazuje, nie trzeba tego robić grzyb po grzybie, pracę można znacznie przyśpieszyć - wystarczy zastosować jeden prosty patent. Jaki?
Jak usunąć piasek z grzybów? Oto prosty sposób!
Co nam jest potrzebne aby przeprowadzić całą operację? Nie tak wiele. Wystarczy duże naczynie, durszlak, woda i sól. Co z nimi należy zrobić? Wrzuć grzyby do wcześniej osolonego wrzątku, a następnie zamieszaj całość i chwilę odczekaj. W ten sposób sprawisz, że piasek i inne zabrudzenia same oddzielą się od grzybów. Soli nie należy żałować, po całym procesie należy oczywiście odcedzić wodę.
Warto także przypomnieć, iż wstępne czyszczenie grzybów powinno odbyć się już w lesie, kiedy tylko je znajdziemy. Dzięki temu sprawisz, że reszta ściółki nie wyląduje w śmieciach, tylko zostanie na swoim miejscu.
Sposób ten doskonale sprawdzi się w przypadku grzybów, które chcemy natychmiast przygotować i spożyć lub przetworzyć w słoikach. Jeśli jednak planujemy ususzyć grzyby, pomysł ten musimy sobie darować.
Grzybobranie 2023: Jakich grzybów szukać?
Lasy w Polsce od lat obfitują w wiele gatunków grzybów. Właśnie z tego powodu od lat grzybobranie zaliczane jest do narodowego sportu Polaków. Przed wyjściem do lasu warto jednak pamiętać, jakie gatunki grzybów jadalnych można zbierać. Grzyby zdatne do spożycia to:
- borowiki (szlachetny, sosnowy, usiatkowany, górski i osiatkowany),
- gąski,
- kanie,
- koźlarze (babka, czerwony),
- kurki,
- maślaki (żółty, ziarnisty, pstry),
- opieńki,
- podgrzybki,
- rydze.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!