Wszystkich Świętych

Jak wygląda na Junikowie dwa tygodnie przed Wszystkimi Świętymi?

2024-10-14 17:53

Już niebawem Wszystkich Świętych. W związku z tym na cmentarzach powoli obserwować będziemy wzmożony ruch. Na nieco ponad dwa tygodnie przed 1 listopada na poznańskim cmentarzu na Junikowie jest na razie pusto. Jednak w kolejnych dniach będzie tutaj z pewnością coraz więcej ludzi by czyścić nagrobki czy zapalać znicze.

Już niebawem Wszystkich Świętych. Czy na cmentarzach są już tłumy?

Na nieco ponad dwa tygodnie przez Wszystkimi Świętymi cmentarz na Junikowie nie przeżywa oblężenia. Pomimo tego, że mamy już połowę października większy ruch może zacząć się tutaj dopiero za tydzień.

Co ważne - na terenie Cmentarza Junikowo, wszyscy mieszkańcy Poznania, którzy chcą porządkować teren wokół nagrobków, mają od dyspozycji hydranty, miejsca gdzie można oddawać znicze do ponownego użycia, dostępna jest także wypożyczalnia sprzętu ogrodowego, a przed wejściem na cmentarz można wyposażyć się w wiązanki, bukiety i znicze.

Cmentarz komunalny nr 2 Junikowo to największy w Poznaniu cmentarz komunalny pod względem liczby pochowanych (drugi po Cmentarzu Miłostowo pod względem powierzchni). 

Przypomnijmy, że cmentarz jest obecnie otwarty w godzinach 7.00-19.00.

Historia poznańskiego cmentarza na Junikowie

Założenie cmentarza miejskiego planowano już w okresie międzywojennym. W latach 1927-1935 intensywne rozwijano koncepcję adaptacji obszaru dawnego podmiejskiego placu ćwiczeń dla wojska na wielowyznaniowe kwatery.

Jednocześnie rozważano likwidację śródmiejskich cmentarzy wyznaniowych i zorganizowanie w ich miejscu publicznych parków. Planów tych nie zrealizowano, jednak do idei utworzenia cmentarzy komunalnych wrócono po wojnie. Z czterech projektowanych wówczas nekropolii, w latach 1947-1950 urządzono Junikowo oraz dokończono zalesianie Miłostowa. W latach 70. XX w. cmentarz junikowski powiększono o część sąsiadującego lasu.

Na obszarze ponad 90 hektarów wydzielono kwatery powstańców wielkopolskich 1918-1919 oraz żołnierzy Armii Krajowej. W alejach zasłużonych licznie reprezentowane są pochówki oficerów Wojska Polskiego oraz zasłużonych działaczy ruchu robotniczego. Spoczęli tu również wybitni działacze polityczni i społeczni oraz uczeni i artyści. Uwagę zwracają okazałe mauzolea rodów romskich. W sąsiedztwie kwater z indywidualnymi pochówkami, założono nowoczesne pola urnowe i kolumbaria oraz ogrody pamięci. Opodal kaplicy cmentarnej stanął czczony przez poznaniaków kamienny ołtarz - Pomnik Ofiar Terroru w Katyniu. Podczas powojennych likwidacji cmentarzy ewangelickich, w nieoznaczonych zbiorowych mogiłach chowano na Junikowie szczątki ekshumowane podczas prowadzonych wówczas inwestycji miejskich.

Opracowanie: Poznan.pl