Wiosna sprawia, że wszyscy czujemy już klimat nadchodzących wakacji, a więc zaczynamy snuć plany. Wówczas często przypominamy sobie o konieczności wrobienia paszportu. W czasach przed koronawirusem w miesiącach takich jak maj czy czerwiec był to prawdziwy koszmar. W urzędach spędzało się całe godziny, stojąc w ogromnych kolejkach.
Wszystko zmieniło się nieco ponad rok temu. Koronawirus wywrócił cały świat do góry nogami. Z jego powodu także podróżujemy znacznie mniej. Jednak pandemia, czy nie - na wiosnę rośnie zainteresowanie paszportami.
A zatem - jak wyrobić paszport w pandemii w Poznaniu?
Mimo ograniczeń związanych z podróżowaniem, zainteresowanie paszportem rośnie na wiosnę. Od początku kwietnia w całej Wielkopolsce przyjęto blisko 40 tysięcy klientów. Jednak w porównaniu w 2019 rokiem, to zaledwie 35%.
- Pracujemy cały czas w reżimie sanitarnym, czyli musimy zadbać o to, żeby między klientami był odpowiedni odstęp czasowy. Wtedy obsługa dokonuje dezynfekcji. Dbamy o to, żeby klienci nie kontaktowali się między sobą, żeby nie dochodziło do kumulacji w urzędzie, ani przed nim.
Mówi nam Anna Napierała, dyrektorka Wydziału Spraw Obywatelskich, Wielkopolski Urząd Wojewódzki.
Utrzymanie reżimu sanitarnego oznacza, że dokumentów nie można złożyć "z ulicy". W ten sposób można jedynie pobrać wniosek. Wypełnienie go w domu przyśpieszy cały proces.
Żeby złożyć wniosek, należny się wcześniej umówić - telefonicznie lub online. Na termin czeka się nie dłużej niż miesiąc. I chociaż wydaje się to utrudnieniem, w praktyce oznacza brak kilkugodzinnych kolejek. Ważne jest, żeby na wizytę przyjeżdżać punktualnie - bez zbędnego zapasu czasu.
Szczegółowe informacje o tym, jakie dokumenty i zdjęcie należy przygotować, znajdziecie tutaj.
Na miejscu po dezynfekcji rąk poznaniacy pobierają wniosek. Z wypełnionym dokumentem zgłaszają się do okienka. Tam można uiścić opłatę, następnie pobierane są odciski palców. Całość trwa kilkanaście minut.
Wyrabianie paszportu trwa do czterech tygodni. Po tym czasie otrzymujemy SMS-a z informacją, że dokument jest gotowy. Należy jednak pamiętać, że na odbiór także trzeba się zarejestrować. Niech Was nie zrazi odległa data! Zwróćcie uwagę, by umówić się na odbiór, zwykle jest większa dostępność terminów.