Jak oszczędzać prąd? Oto kilka sprawdzonych metod!

i

Autor: Pixabay

Jak zaoszczędzić na prądzie? Oto sposoby na niższe rachunki

2023-02-08 9:55

Koszty energii elektrycznej rosną a Polacy zastanawiają się w jaki sposób ograniczyć koszty wzrostu swoich rachunków. Okazuje się, iż jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Polacy deklarują, że oszczędzają energię elektryczną, większość z nas przywiązuje do tego dużą wagę. Jak więc oszczędzać jeszcze lepiej? Oto kilka sprawdzonych sposobów na oszczędność prądu!

Optymalizując zużycia energii w gospodarstwie domowym, warto zacząć od audytu. Polega on na ustaleniu, które urządzenia i jakie rutynowe zachowania skutkują największym wydatkowaniem energii. Starannie przeprowadzony audyt, opracowanie zaleceń optymalizacyjnych i ich konsekwentne wdrażanie zapewnia wymierne oszczędności. Już sama świadomość, ile energii konsumują poszczególne urządzenia, sprawi, że domownicy zaczną ich używać w sposób bardziej celowy i przemyślany.

Jak zmniejszyć zużycie prądu? Oto kilka przykładów!

Dopiero potem możemy zacząć myśleć jak racjonalnie ograniczyć zużycie energii.

Najczęstszy sposób na oszczędzanie energii elektrycznej to używanie żarówek energooszczędnych, ale również:

  • wyłączanie światła przy opuszczaniu pomieszczenia,
  • nie wkładanie do lodówki ciepłego jedzenia,
  • robienie prania tylko wtedy, gdy pralka jest pełna,
  • wyjmowanie ładowarki z gniazdka po naładowaniu sprzętu.
  • Wyłączaj światło. Po co oświetlać pokój, w którym i tak nikogo nie ma?
  • Podobnie jak w przypadku pralki, uruchamiaj zmywarkę dopiero kiedy jest w pełni załadowana
  • Jeśli do podgrzewania wody używamy czajnika elektrycznego, warto wlewać tam tylko tyle wody ile potrzebujemy aktualnie zużyć
  • Kiedy otwieramy piekarnik w trakcie pieczenia, wypuszczamy ciepło na zewnątrz. Podczas pieczenia otwieranie piekarnika ogranicz do minimum.

Warto również wziąć pod uwagę rozwiązania technologiczne wspierające efektywność energetyczną. Zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na media energetyczne zmniejsza się po zainstalowaniu nawet najprostszych rozwiązań z zakresu smart home tj. termostaty czy inteligentne oświetlenie.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!