Wybory parlamentarne i referendum 15 października
15 października 2023 odbędą się wybory parlamentarne oraz referendum ogólnokrajowe. Do ich obsługi i liczenia głosów potrzeba członków komisji wyborczych. W Poznaniu takich osób będzie potrzeba około 2500. Ich praca potrwa od powołania, do ogłoszenia wyników wyborów.
Jak można zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej w Poznaniu?
Miasto Poznań poszukując członków komisji informuje o warunkach, jakie należy spełnić, by nim zostać: Należy być obywatelem polskim, najpóźniej w dniu zgłoszenia kandydatury mieć ukończone 18 lat i posiadać prawa wyborcze. Kolejnym wymogiem jest, aby kandydaci do składu OKW stale zamieszkiwali na obszarze województwa, w którym zgłaszają się do komisji i byli ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa. Na członkostwo w OKW nie mogą liczyć osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu i ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu - czytamy w komunikacie Miasta Poznań na ich stronie internetowej.
Czy członek komisji wyborczej coś zarabia?
Tak. Członek komisji wyborczej dostaje netto 600 złotych. Jeszcze więcej otrzymuje zastępca przewodniczącego Okręgowej Komisji Wyborczej. Jest to kwota w wysokości 700 zł. Natomiast przewodniczący OKW otrzymuje netto 800 PLN. Aby zgłosić się do członkostwa w Okręgowych Komisjach Wyborczych należy udać się do Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim i złożyć formularz w wersji papierowej w pokoju nr 23. Można to zrobić w dni robocze od 8:00 do 15:30. Można też wrzucić potrzebne dokumenty do oznaczonej urny na parterze Urzędu, lub wysłać pocztą. Koniecznie z dopiskiem "zgłoszenie okw".