Wiosna na poznańskiej Cytadeli

i

Autor: Szymon Miś Wiosna na Cytadeli w Poznaniu

Pogoda

Jaka będzie wiosna w Poznaniu? Są już pierwsze prognozy długoterminowe!

2025-02-25 12:11

Choć wiosna dopiero za trochę ponad trzy tygodnie, już teraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę długoterminową aż do połowy 2025 roku. Uwzględnia wszystkie wiosenne miesiące (marzec, kwiecień, maj i czerwiec). Pokazuje ona odchylenie od normy wieloletniej w temperaturze i opadach. Jak te prognozy wyglądają dla Poznania?

Pogoda w Poznaniu

Po trochę ponad tygodniu zimowej aury w Poznaniu sytuacja wróciła do "normy" tegorocznej zimy, czyli pogody z temperaturą na poziomie kilku stopni na plusie i opadami deszczu zamiast śniegu. Podobnie, jak miało to miejsce przez większość stycznia, oraz grudnia. Na horyzoncie i w prognozach nie widać już w ogóle zimy. Czy to oznacza już całkowity koniec zimowej aury i to, że na dobre w Poznaniu zawita już wiosna? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Przełom zimy i wiosny 2025 w pogodzie w Poznaniu

Marzec, choć kojarzy się z wiosną, często potrafi płatać figle i nawet, gdy cała zima jest ciepła, to właśnie w marcu potrafią pojawić się zimowe epizody. Marzec 2025 w Poznaniu ma być cieplejszy od normy wieloletniej (która wynosi dla Poznania od 3,4 do 4,7 stopnia). Jeśli chodzi o opady, mają być one podobne względem normy z lat 1991-2020. Kwiecień 2025 to także temperatura powyżej normy (od 8,8 do 9,7 stopnia). W kwietniu jednak ma być także więcej opadów niż średnio przez trzy poprzednie dekady.

Jaka będzie wiosna i początek lata w Poznaniu?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oprócz prognoz na marzec i kwiecień, przygotował także prognozy na maj i czerwiec. I tak, w maju 2025 ma być podobnie do marca, to znaczy temperatura będzie wyższa od normy wieloletniej (od 13,5 do 14,8 stopnia), a opady będą w normie z lat 1991-2020. Wyjątkiem, jeśli chodzi o temperatury ma być czerwiec 2025, którego temperatury mają być w normie z lat 1991-2020 (16,5-18,2 stopnia). Opady także zapowiadane są w normie. Jeśli chodzi o czerwcowe temperatury, nie oznacza to wcale, że ostatni miesiąc pierwszej połowy roku będzie zimy. Wprost przeciwnie, zwłaszcza, że ten miesiąc, szczególnie w poprzedniej dekadzie bardzo często odznaczał się pierwszymi solidnymi falami upałów. Warto też dodać, że podane wartości średniej temperatury, to nie temperatura maksymalna za dnia, a średnia.

Zobaczcie, jak wyglądała wiosna 2024 na poznańskiej Cytadeli

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: