Jaką ścieżkę zawodową wybrać by czerpać z niej radość?

i

Autor: Mat. promocyjne Jaką ścieżkę zawodową wybrać by czerpać z niej radość?

Jaką ścieżkę zawodową wybrać by czerpać z niej radość?

2024-07-01 10:47 Materiał sponsorowany

Wybór odpowiedniej ścieżki rozwoju zawodowego nie jest szczególnie prosty i zależy od wielu różnorodnych czynników. Właściwą dla siebie pracę wybieramy przede wszystkim na podstawie naszych umiejętności, wykształcenia, doświadczenia, bieżącej koniunktury na rynku czy osobistych oczekiwań finansowych. Poszukiwanie satysfakcji w ramach najnowszych ofert pracy znajduje się gdzieś na samym końcu kolejki zadań. A szkoda, bo wykonując pracę którą kochamy, nie tylko będziemy szczęśliwsi bezpośrednio z tego powodu, ale również będziemy bardziej produktywni, co zwiększy nasze szanse na awans i wysokie zarobki.

Jakiej pracy warto szukać, by czerpać z niej satysfakcję? Na co trzeba uważać w kontekście wypalenia zawodowego? Czy rozmaite „prace marzeń” rzeczywiście są takie, jak przedstawiają to tabloidy? Jak połączyć pracę z pasją? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Typowa praca a wypalenie zawodowe – na co trzeba uważać?

Trudno byłoby kogokolwiek w tym zakresie oszukać, więc należy przyznać wprost – większość Polaków znajduje zatrudnienie w „typowych” pracach. Naturalnie, nie chodzi o to, że są one jakkolwiek gorsze od pracy naszych marzeń. Są po prostu inne – najczęściej monotonne, gdzie zakres obowiązków każdego dnia prezentuje się tak samo, a perspektywy awansu są niewielkie (lub trzeba czekać na nie latami).

„Typowa praca” to również bardzo często praca zmianowa, praca fizyczna i praca męcząca – zwykle również niemożliwa do wykonywania w trybie zdalnym. W pewnym sensie można by ją uznawać za swoistą pułapkę, bo długotrwałe pozostawanie w tego rodzaju miejscu zatrudnienia często skutkuje zamknięciem się na rozwój (osobisty, zawodowy czy rozwój pasji) i „przywiązuje” nas do wykonywania działalności, która nie jest dla nas interesująca.

W takim przypadku bardzo szybko grozić będzie nam wypalenie zawodowe, którego rezultatem może być szereg rozmaitych problemów emocjonalnych i kłopotów zdrowotnych – depresja stanowi tutaj wierzchołek góry lodowej. W najprostszych słowach zatem, wykonując „typową” pracę trzeba uważać na to, by nigdy nie porzucić marzeń i każdą chwilę poświęcać na realizację swoich pasji.

Kariera influencera – czy to rzeczywiście praca marzeń?

Wśród zawodów, które często wymieniane są jako „praca marzeń”, bardzo często pojawia się stosunkowo nowy zawód, jakim jest influencer. Jest to pojęcie wyjątkowo szerokie, które można rozumieć na różne sposoby. Influencerem (czy też celebrytą) jest po prostu osoba znana, która zasłynęła w jakiejś dziedzinie na tyle, by zebrać wokół siebie rzeszę fanów. Posiadając odpowiednio dużo obserwujących na swoich social mediach, mogą oni liczyć na bardzo intratne współprace z rozmaitymi markami, dzięki którym zarabiają krocie na kontraktach reklamowych.

Najczęściej influencerami są sportowcy, aktorzy, muzycy oraz wiele innych barwnych osób ze świata kultury czy sportu (oraz z innych dziedzin). Pojęcie „influencer” kojarzone jest dość często z twórcami internetowymi, pojawiającymi się na takich platformach jak YouTube, TikTok, Twitch czy Instagram.

Czy jednak rzeczywiście bycie influencerem to praca marzeń? Trudno jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć, bowiem bycie influencerem nie jest pracą samą w sobie, a stanowi właśnie rezultat ciężkiej pracy w pogoni za marzeniami. Samo bycie influencerem i tak nie jest pracą łatwą, bo wiąże się z nią ogromna presja społeczna i często bardzo napięty grafik. Niemniej, jeżeli chcemy zostać influencerem, to w pierwszej kolejności powinniśmy osiągać sukcesy w innych, pasjonujących nas dziedzinach.

Jak połączyć pracę z pasją? Przykłady

Choć warto po pracy oddawać się swoim pasjom, to niejednokrotnie pracę i pasję będzie można ze sobą połączyć. W ten sposób wzrośnie nasze życiowe szczęście, wyższa będzie efektywność w miejscu pracy, a co za tym idzie – zwiększymy nasze szanse na podwyżkę i awans.

Połączenie pracy z pasją w pewnej mierze zależy od naszej kreatywności i od tego, co tak naprawdę lubimy w życiu robić. Jeżeli jesteśmy zakochani w gastronomii, to odpowiednią dla nas pracą może być kucharz. Miłośnicy podróży docenią pracę w charakterze stewardessy czy pilot wycieczek, zaś miłośnicy zwierząt mogą poczuć powołanie do pracy w charakterze weterynarza.