upał

i

Autor: Canva, Canva.com

Pogoda

Jakie będzie lato 2025 w Poznaniu? IMGW podał prognozy do sierpnia!

2025-04-11 9:14

Jak co miesiąc, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej publikuje prognozy długoterminowe dotyczące odchyleń temperaturowych i opadowych na kolejne cztery miesiące. Tak jest też i teraz, gdy IMGW opublikował prognozy na maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Dzięki temu widzimy już prognozę na wszystkie miesiące wakacyjne. Czy możemy spodziewać się rekordowych upałów?

Długoterminowe prognozy pogody - jak działają?

O prognozach długoterminowych mówimy wtedy, gdy widzimy przewidywania na czas dłuższy, niż tydzień. Najczęściej prowadzone są prognozy 14, lub 16-dniowe. Ich prawdopodobieństwo jest średnie, choć czasem dość sprawdzalne, pokazując pewien trend w pogodzie. Prognozy, które coraz częściej się pojawiają, czyli te na 1,5 miesiąca (45 dni) są już mniej prawdopodobne. Tutaj wystarczy jedna zmienna, w postaci innej cyrkulacji powietrza i już planowanie prognoz zmienia się diametralnie. Najczęściej opierają się one już wtedy na historii pogodowej dla danego miejsca i danych układów barycznych. Prognozy prowadzone na 4 miesiące są jeszcze trudniejsze do przewidzenia, więc najczęściej (jak to robi IMGW), robi się prognozy trendu, jaki może wystąpić, względem średniej wieloletniej.

Wiosenno-letnia prognoza IMGW dla Poznania

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozy długoterminowe dla miesięcy: maj, czerwiec, lipiec i sierpień 2025. Pierwsze dwa z tych miesięcy, czyli maj i czerwiec, jako miesiące jeszcze wiosenne (choć czerwiec to także już miesiąc letni), pokazują, że to właśnie letnia pogoda może dominować w Poznaniu o tym czasie. Maj 2025 ma być w Poznaniu cieplejszy i bardziej suchy, od normy wieloletniej. To zupełnie odmienna prognoza od 45-dniowych prognoz innych firm badawczych, które jakiś czas temu wieszczyły intensywne opady deszczu przez od 5 do 7 dni w połowie maja. Z prognoz IMGW wynika, że już w maju możemy spodziewać się w Poznaniu pierwszych upałów. Czerwiec ma minąć pod znakiem opadów w normie wieloletniej, oraz temperaturę ponownie powyżej normy wielolecia. Może to oznaczać fale upałów porównywalne do tych z 2018 i 2019 roku? Niewykluczone.

Lato z rekordem?

Już przed miesiącem informowaliśmy Was o tym, że IMGW prognozuje wyjątkowo ciepłe miesiące wiosenno-letnie w Poznaniu. Stawialiśmy nacisk na lipiec, gdyż to drugi najcieplejszy miesiąc w roku. Jednak, to statystycznie najsilniejsze upały są w pierwszej dekadzie sierpnia. Co do opadów, też nie powinniśmy spodziewać się cudów. Norma dla Poznania, jeśli chodzi o opady jest w Poznaniu niska w lipcu i sierpniu, więc także prognoza "w normie" dla tych dwóch miesięcy powinna niepokoić, nie tylko rolników. Zwłaszcza, że temperatury w lipcu i sierpniu mają być wyższe od normy wieloletniej. Warto więc przypomnieć, że to właśnie w sierpniu, w 2015 roku, więc już 10 lat temu otarliśmy się w Poznaniu o temperaturę rzędu 40 stopni.

Zobaczcie, jak wyglądał jeden z letnich koncertów w Poznaniu w 2024 roku

Poznań Radio ESKA Google News