Historia wielkiego filantropa i związki z Wielkopolską
Choć Jan Kulczyk urodził się w Bydgoszczy, to od czasów studiów był związany z Poznaniem. Choć kapitał początkowy uzyskał od ojca, to on rozwinął skrzydła konsorcjum, które zyskało nazwę Kulczyk Investments. Wszystko zaczęło się jednak od pierwszego oficjalnego bycia dealerem Volkswagena w Polsce, a następnie dostawy aut dla policji i UOP. Następnie miał udziały m.in. w firmach telekomunikacyjnych (Telekomunikacja Polska - dzisiaj Orange, oraz Era - dzisiaj T-Mobile). Miał także tymczasowo udziały w towarzystwie ubezpieczeniowym Warta, czy w państwowym PKN Orlen. Z Wielkopolskich inwestycji, do niego należała część Autostrady Wielkopolskiej, oraz to on był pomysłodawcą galerii Stary Browar.
Nagła śmierć biznesmena podczas zabiegu
Trzynastokrotny lider listy najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" i 384. najbogatszy człowiek Świata według Forbesa zmarł nagle, 29 lipca 2015 roku w Wiedniu, podczas z pozoru niegroźnego zabiegu kardiologicznego, w wyniku powikłań w wieku zaledwie 65 lat. Po śmierci majątek biznesmena został podzielony między jego dzieci - Dominikę i Sebastiana, którzy stale powiększają majątek ojca. W chwili śmierci majątek Jana Kulczyka wynosił 15,1 miliarda złotych, tymczasem w 2023 roku rodzeństwo łącznie miało majątek o wartości 17,43 mld PLN.
Grób jednego z najlepszych polskich biznesmenów w Poznaniu
Spoczął w rodzinnym grobowcu Kulczyków, obok swojego ojca, Henryka, który zmarł dwa lata wcześniej na poznańskim Cmentarzu Jeżyckim na Ogrodach. Grób można znaleźć tuż przy wejściu na cmentarz (30 metrów od głównego wejścia od ulicy Nowina). Oprócz Henryka i Jana Kulczyków w grobowcu spoczywają także inni członkowie rodziny.