bociany

i

Autor: bocianyzprzygodzic.pun.pl/kinga2605

Jedno jajo wyrzucone! Dzieje się u bocianów z Przygodzic! [POSŁUCHAJ].

2021-04-17 14:25

Nie ma piątego, a jedno zostało wyrzucone z gniazda! Para wysiaduje obecnie trzy jaja. A opiekunowie znanego na całym świecie gniazda sprawdzają ,co dokładnie się wydarzyło. Jak mówią - natura wie, co robić.

Dziś ( sobota) po godzinie 11.00 Dziedzic wyrzucił jedno jajo - mówi Paweł Dolata, koordynator projektu "BLISKO BOCIANÓW".

Nie wiemy dlaczego tak się stało. Sprawdzamy nagrania tuż przed wyrzuceniem jaja. Wiemy, że zrobił to samiec. Ale ja zawsze powtarzam - natura wie co robić. Jeśli bocian tak zrobił, to znaczy, że miał swój ważny, "bociani" powód. Podejrzewamy, że jajo mniejsze, mogło być niezalężone. Nie można w żadnym wypadku powiedzieć, że ta para nie wie co robić i że są to źli rodzice. Wręcz przeciwnie. Bociany doskonale wiedzą, jak postępować. Zresztą codzienne podglądanie gniazda i tego, jak się opiekują jajami, jak je ogrzewają w te deszczowe dni, pokazuje, że wiedzą co robić.

Pierwsze jajo pojawiło się 8 kwietnia. Kolejne - co dwa dni. Wczoraj ( piątek ) wieczorem internauci liczyli na jajo numer 5. Ale kolejnego nie ma.

Jeśli się pojawi to dziś wieczorem.

Jeśli nie - to i tak trzy jaja, z których mogą wykuć się młode - to dobry wynik - dodaje Dolata.

Ten projekt trwa już 16 lat. I w każdym roku jest inny. Jeśli zostaną trzy jaja, z których wylęgną się młode to i tak będzie sukces. I będzie to "powyżej średniej". Bo ta wynosi - dwa młode na jedną bocianią parę w Polsce. Dziś wieczorem wszystko się wyjaśni.

Zawsze powtarzam, natura wie co robi - mówi koordynator projektu Paweł Dolata

Na młode trzeba czekać około 33 - 35 dni od zniesienia jaja.

A czekać możecie podglądając życie ptaków na www.bociany.przygodzice.pl

Uratował konie z pożaru
Źródło: Jedno jajo wyrzucone! Dzieje się u bocianów z Przygodzic! [POSŁUCHAJ].