Wróbel

i

Autor: Unsplash

Jeśli planujemy dokarmiać ptaki zimą, róbmy to z głową - apelują przyrodnicy!

2021-12-10 13:37

- Gdy tylko powiesimy słoninę albo wystawimy trochę słonecznika, to zapewne sikorka bogatka będzie jednym z pierwszych gatunków, który z tego skorzysta. Kosy spędzają zimę z nami. Ten czarny ptaszek z pomarańczowym dziobem, z pomarańczową obwódką wokół oka, chodzący po śniegu, to jest coś pięknego - mówi prof. Piotr Tryjanowski z UPP.

Mieliśmy ich w mieście mało, teraz jest ich coraz więcej! Na peryferiach Poznania wróble radzą sobie całkiem nieźle, nawet zimą! To dobra informacja, ponieważ do niedawna liczba tych ptaków w mieście spadała. Jeśli chcemy dokarmić ptaki zimą, róbmy to z głową!

Przede wszystkim wystawiajmy jedzenie, które się nie psuje. Najlepiej wystawić niesolony smalec, słonecznik czy ziarna. Nie dawajmy im chleba, ani odpadków kuchennych. A w karmniku zachowajmy czystość, żeby to nie były takie miejsca transferu chorób

mówi profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. I dodaje, że część przyrodników nie popiera dokarmiania ptaków. Uważają, że jest to zbyt duża ingerencja w środowisko naturalne. Z drugiej strony to okazanie empatii naturze.

To jest być może dla dzieci, w czasach olbrzymiego kryzysu, zwanego deficytem natury, jedna z nielicznych możliwości, kiedy ludzie rzeczywiście mogą mieć kontakt z dziką przyrodą.

Kontakt z ptakami ma również funkcję terapeutyczną.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Skoki narciarskie - jak dobrze znasz się na skokach?

Pytanie 1 z 10
Skoki narciarskie w 1908 roku w Polsce zadebiutowały w miejscowości: