Samiec pojawił się 26 marca i trochę musiał poczekać na partnerkę. Ta przyleciała w ostatnim dniu marca.
Po krótkim przedstawieniu, bociany od razy przeszły do "konsumpcji" związku.
Teraz wspólnie szykują gniazdo na lęg. Pierwsze jajo powinno pojawić się za około tydzień.
Kolejne - co kolejne dwa dni.
Około 8-11 kwietnia, czyli 8. do 11. dnia osiedlenia na gnieździe w Przygodzicach i zarazem pierwszych godów, można się spodziewać pierwszego „owocu” :-) tych godów, czyli jajka. Wynika to z doświadczenia obserwacji uzyskanych z kamery z lat poprzednich (kamera przygniazdowa to najlepsza metoda poznania tego zagadnienia): w 2017 r. samica zniosła pierwsze jajko 10. dnia, licząc od dnia dołączenia samicy do samca i ich pierwszych godów, w 2018 – 11. dnia, w 2019 – 8. dnia, a w 2020 – 9. dnia.
Bocianie jajka są białe, mierzą ok. 7 x 5 cm i ważą ok. 70-80 gramów. Zgodnie z bocianimi zwyczajami, składane są z reguły wieczorami, a przy „asystuje” przy tym samiec. Nie jest jednak wykluczone, że jeszcze będzie musiał walczyć w obronie gniazda, samicy i ewentualnego lęgu – gniazdo słynne z internetu, ale i (co dla bocianów ma większe znaczenie) prawie corocznego przychówku, może być łakomym kąskiem dla zachłannych sąsiadów i kolejnych przybyszów. Wysiadywanie jaj potrwa ok. 35 dni, będą się tym zajmowali oboje rodzice na zmianę, by drugi osobnik mógł latać na żerowisko. Co jakiś czas wysiadujący jajko bocian wstaje, obraca je (by było równo nagrzewane i wentylowane) i spulchnia dziobem wyściółkę wokół jajka.
Informuje opiekun gniazda Paweł Dolata.
Przygodzickie boćki są znane na całym świecie. Ich losy podglądają bocianoluby w wielu zakątkach kuli ziemskiej.
Projekt ruszył wiosną 2006 roku – 24 marca założono kamerę, a 28 marca obserwowano pierwszy pojaw bociana na gnieździe.
Gniazdo to położone w Przygodzicach, na kominie przy Urzędzie Gminy.
- Celem projektu jest przybliżenie wszystkim miłośnikom przyrody życia bociana białego - „najbardziej polskiego gatunku ptaka”. Warto bowiem pamiętać, że polska populacja bociana białego, stanowi około 1/5 całej populacji światowej - dodaje Paweł Dolata.
A bociany możecie podglądać TUTAJ: http://bociany.przygodzice.pl/