Szymon Hołownia na spotkaniu autorskim w Poznaniu

i

Autor: Szymon Miś Marszałek Sejmu promował na nim swoją książkę we współpracy z publicystą Michałem Kolanką, oraz opowiadał o polityce

Wybory prezydenckie 2025

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie w Polsce? Marszałek Sejmu ogłosił decyzję!

2025-01-08 14:37

W środę, 8 stycznia marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił termin wyborów prezydenckich 2025. W grze były dwa terminy. Trzeci, dopuszczalny przez Konstytucję został przez Hołownię wykluczony. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a druga 1 czerwca. Choć termin został ogłoszony dzisiaj, to formalnie zostaną one zarządzone 15 stycznia ze względów proceduralnych.

Kiedy wybory prezydenckie w Polsce?

W środę, 8 stycznia po godzinie 14:30 marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił termin wyborów prezydenckich. Oficjalnie jednak zatwierdzona data zostanie tydzień później. Ma to związek z wprowadzonym stanem klęski żywiołowej i tym, że przez 90 dni od jego zakończenia (16 października 2024) nie można prowadzić czynności związanych z wyborami. I to dopiero od 15 stycznia oficjalnie ruszy kampania wyborcza.

18 maja pierwsza tura wyborów prezydenckich

Wybory prezydenckie zgodnie z Konstytucją mogą odbyć się, w przypadku pierwszej tury w dniach: 4, 11, 18, lub 25 maja. Po medialnych pogłoskach, marszałek Sejmu zdementował doniesienia, by miały one się odbyć w długi majowy weekend. Najbardziej prawdopodobne wydawały się więc daty 11 i 18 maja (w przypadku pierwszej tury 25 maja, druga odbyłaby się w Zielone Świątki, 8 czerwca, co też wykluczało jej prawdopodobieństwo). Tak też się stało. Marszałek Hołownia ogłosił, że zarządzi pierwszą turę wyborów prezydenckich na niedzielę, 18 maja. Druga tura odbędzie się dwa tygodnie później, 1 czerwca.

Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025

Jak już informowaliśmy, już ośmioro kandydatów ogłosiło swój potencjalny start w wyborach, są to: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen, Magdalena Biejat, Marek Jakubiak, Marek Woch i Piotr Szumlewicz. Giełda nazwisk w szerszej skali ruszy po ogłoszeniu terminu wyborów i w momencie umożliwienia zgłaszania kandydatów do Państwowej Komisji Wyborczej. Kandydatem może być osoba posiadająca obywatelstwo polskie, która ukończyła 35 lat i zebrała 100 tysięcy podpisów po rejestracji komitetu wyborczego. Zaprzysiężenie nowo wybranego prezydenta nastąpi przed Zgromadzeniem Narodowym 6 sierpnia. Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję.

Zobaczcie zdjęcia z promocji książki marszałka Sejmu Szymona Hołowni wśród poznańskich studentów

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: