Zegar

i

Autor: www.pixabay.com

Wydarzenia

Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu z letniego na zimowy

2024-09-17 11:37

Kiedy w tym roku zmieniamy czas z letniego na zimowy? Jak zawsze będzie miało to miejsce w ostatni weekend października. Dobra wiadomość jest jednak taka, że tym razem będziemy spać o godzinę dłużej! Kiedy dokładnie w 2024 roku przestawiamy czas z letniego na zimowy?

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy w 2024 roku?

Zmiana czasu bywa ciężka, szczególnie na wiosnę, gdy musimy wstawać godzinę wcześniej. Znacznie łatwiejsza jest zmiana czasu na zimowy. W tym wypadku zyskujemy dodatkową godzinę snu i zrównujemy się z czasem geograficznym. 

Kiedy następuje zmiana czasu z letniego na zimowy? Zegarki jesienią przestawiamy w ostatnią niedzielę października. Oznacza to, że w tym roku zmiana czasu wypada w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października 2024 roku. Zegarki przestawiamy pełną godzinę do tyłu z 3.00 na 2.00 w nocy. Dzięki temu w ten weekend śpimy o godzinę dłużej! 

Dlaczego w Polsce zmieniamy czas z letniego na zimowy?

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, zmiana czasu z letniego na zimowy (i odwrotnie) jest stosowana w celu lepszego dostosowania się do zmieniających się pór roku i efektywnego wykorzystania światła dziennego.

Głównym celem wprowadzenia czasu letniego było oszczędzanie energii elektrycznej. W czasie letnim dni są dłuższe, więc przesunięcie zegara o godzinę do przodu sprawia, że ludzie mogą lepiej korzystać ze światła dziennego, zmniejszając potrzebę sztucznego oświetlenia rano i wieczorem. Czas zimowy przywraca zegar do naturalnego rytmu, gdy dni stają się krótsze.

W teorii, wydłużenie światła dziennego po pracy czy szkole w miesiącach letnich sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu i wspiera przemysły, takie jak turystyka czy rekreacja. Ponadto wpływa to na poprawę samopoczucia, gdyż więcej światła dziennego pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i poziom energii.

Praktyka zmiany czasu została wprowadzona na szeroką skalę w Europie podczas I i II wojny światowej oraz w czasie kryzysów energetycznych w XX wieku. Miała na celu oszczędności w zużyciu energii i zasobów.

Kontrowersje wokół zmiany czasu w Europie

Od kilku lat w Unii Europejskiej trwa debata nad likwidacją zmiany czasu. Wielu ludzi uważa, że obecnie korzyści energetyczne są niewielkie, a zmiana czasu może mieć negatywny wpływ na zdrowie (zaburzenia snu, problemy z koncentracją itp.). W 2019 roku Parlament Europejski głosował za zniesieniem zmiany czasu, ale decyzja w tej sprawie została odłożona, a poszczególne kraje muszą jeszcze podjąć ostateczne decyzje.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Oto najbardziej zakorkowane miasta na świecie! Dla kierowców to koszmar!