wybory

i

Autor: Wojciech Olkusnik/East News

Wybory Samorządowe 2024

Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Według KBW będą to nawet 3 dni!

Już w niedzielę, 7 kwietnia wybory samorządowe. Wybierzemy w nich władze lokalne na szczeblach: gminnych/miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Dodatkowo wybierzemy włodarzy miast i gmin. W związku ze złożonością tych wyborów, oficjalne, zbiorcze wyniki wyborów zostaną, według Krajowego Biura Wyborczego ogłoszone 10 kwietnia.

Wybory samorządowe 2024

Wybory samorządowe 2024, po wydłużonej kadencji o pół roku odbędą się w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia. Wybierzemy w nich wójtów, burmistrzów, bądź prezydentów miast. Ponadto wybierzemy członków rad gmin, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich. Za organizację wyborów odpowiada Państwowa Komisja Wyborcza.

Kiedy wyniki wyborów samorządowych

W mniejszych jednostkach samorządowych wyniki wyborów mogą być już znane w poniedziałek, 8 kwietnia. Na te ogólnopolskie, szczegółowe wyniki poczekamy jednak dłużej. - To są najtrudniejsze wybory, w których są cztery akcje wyborcze. Na pewno będą trwały kilka dni. Obwodowe komisje wyborcze mają najwięcej pracy. Myślę, że ogłoszenie wyników wyborów przez PKW mogłoby być w powyborczą środę - poinformowała Polskiej Agencji Prasowej Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Zmiany kodeksu wyborczego na plus?

Szefowa KBW podkreśla, że o ile jesienią 2018 roku w Obwodowych Komisjach Wyborczych pracowały dwa składy - jedna przeprowadzała głosowanie, druga ustalała wyniki wyborów. Teraz jedna komisja pracować będzie od początku do końca, co ma usprawnić pracę członków. Między innymi chodzi tu o to, że potrzeba mniej ludzi do obsługi wyborów, jest więc ich łatwiej wybrać.

Zobaczcie, jak wygląda lokal wyborczy pod Poznaniem