Spis treści
- Wielki Post 2025. Kiedy się rozpoczyna?
- Środa Popielcowa 2025 - czy można jeść mięso?
- Wielki Post - czym jest dla wiernych?
Wielki Post 2025. Kiedy się rozpoczyna?
W 2025 roku Wielki Post w Kościele katolickim rozpocznie się 5 marca, w Środę Popielcową. Przypomnijmy, że "popielec" to jeden z dwóch dni w roku dla wiernych kościoła katolickiego w którym obowiązuje post ścisły - można w tym dniu zjeść trzy posiłki, nie można spożywać potraw z mięsem i nie można pić alkoholu. Dla wielu więc, będzie to trudne do pogodzenia. I to właśnie 5 marca w kościele katolickim rozpocznie się Wielki Post, który potrwa 40 dni. Jest on zapowiedzią świąt wielkanocnych. Niedziela wielkanocna przypada 20 kwietnia.
Kiedy więc w 2025 roku wypada Wielkanoc? W 2025 roku, Wielkanoc będzie wypadała w niedzielę i poniedziałek, 20 oraz 21 kwietnia. To oznacza również, że Wielki Post rozpocznie się właśnie 5 marca.
Środa Popielcowa 2025 - czy można jeść mięso?
W Środę Popielcową katolicy nie jedzą mięsa, ponieważ jest to dzień postu i pokuty. Zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego, Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, który jest okresem przygotowania do Wielkanocy. W tym dniu obowiązuje post ścisły, co oznacza, że nie tylko należy powstrzymać się od mięsa, ale także ograniczyć ilość posiłków (zwykle do jednego pełnego posiłku i dwóch mniejszych).
Wielki Post - czym jest dla wiernych?
Wielki Post to okres w liturgicznym roku kościelnym, trwający 40 dni, który rozpoczyna się w Środę Popielcową i kończy przed Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. To czas, w którym wierni katoliccy przygotowują się duchowo do święta Zmartwychwstania Chrystusa, czyli Wielkanocy. Ten okres ma charakter pokutny i modlitewny.
Dla wielu wiernych jest to czas wyciszenia, pokuty i nawrócenia, ponieważ właśnie w taki sposób przygotowują się na najważniejsze święta w ich wierze. Oprócz tego zaleca się szczerą modlitwę, pracę nad swoim duchowym wnętrzem, a także wstrzemięźliwość od hucznych zabaw, a w piątki od spożywania mięsa. Dodatkowo w okresie Wielkiego Postu w świątyniach odbywają się nabożeństwa pasyjne, między innymi Gorzkie Żale oraz Droga Krzyżowa, podczas której symbolicznie odtwarza się drogę Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenie go do grobu.
Post w tradycji katolickiej oznacza dobrowolne wyrzeczenie się pewnych pokarmów lub nawyków w celu duchowego oczyszczenia i umocnienia woli. W Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, co oznacza spożycie jednego posiłku do syta i dwóch lekkich, z zachowaniem wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. W pozostałe piątki Wielkiego Postu wierni są zobowiązani do powstrzymania się od spożywania mięsa.
Gdzie w Wielkopolsce najwięcej osób chodzi do kościoła? Zobacz:
Polecany artykuł:
