Kodeks postępowania – wypadek, kolizja, awaria

i

Autor: mat. prasowy

Kodeks postępowania – wypadek, kolizja, awaria

2022-09-12 8:00

Na autostradach, tak jak w życiu, zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, na które dobrze być przygotowanym wcześniej. Awaria pojazdu, kolizja lub wypadek wymagają właściwej reakcji i postępowania zgodnie z określonymi zasadami. Co zrobić, gdy jesteś świadkiem lub uczestnikiem takich zdarzeń? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Mam awarię na autostradzie. Co muszę zrobić?

Jeśli Twój samochód zepsuje się na autostradzie, umieść go na pasie awaryjnym, jak najbliżej kolumny alarmowej. Te znajdują się wzdłuż drogi i są rozstawione co ok. 2 kilometry. Mają pomarańczowy kolor, więc łatwo je zauważyć. Po zatrzymaniu pojazdu załóż kamizelkę odblaskową i ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów za samochodem. Odległość tę łatwo oszacować – to około 150 kroków.

Co dalej? Jeśli znajdujesz się na Autostradzie Wielkopolskiej, czyli odcinku A2 między Świeckiem a Koninem. Skontaktuj się z Centrum Zarządzania Autostradą. Możesz to zrobić na dwa sposoby: naciskając przycisk znajdujący się na kolumnie alarmowej lub dzwoniąc pod wskazany na niej numer telefonu. W drugim przypadku pamiętaj o poinformowaniu operatora o swojej lokalizacji. Odczytasz ją z biało-czerwonych słupków znajdujących się wzdłuż drogi lub z kolumny SOS. Odczytanie lokalizacji ze słupka hektometrowego jest łatwe - pierwsza liczba na słupku oznacza numer drogi, druga – jej kilometr, z kolei trzecia to część kilometra (podawana co 100 metrów).

Kodeks postępowania – wypadek, kolizja, awaria

i

Autor: mat. prasowy

Teraz wystarczy spokojnie poczekać na patrol autostradowy. Nie staraj się w tym czasie szukać pomocy u innych kierowców – nie zatrzymuj pojazdów poruszających się po autostradzie. Najlepiej przejdź na teren poza barierkami, aby znaleźć się jak najdalej od jadących po autostradzie pojazdów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym zachowaniu w razie awarii, obejrzyj poniższy film:

Jestem świadkiem wypadku. Jak zareagować?

Zacznijmy od sytuacji, gdy nie jesteś bezpośrednim świadkiem wypadku, ale widzisz po tworzącym się zatorze, że miał on miejsce kilka kilometrów dalej. Aby pomoc mogła jak najszybciej dotrzeć do miejsca wypadku, konieczne jest utworzenie korytarza życia. W przypadku drogi dwupasmowej zasady są oczywiste: zjedź do zewnętrznej krawędzi pasa, po którym się poruszasz – możesz również skorzystać z pasa awaryjnego. Jak zachować się, jeśli poruszasz się po drodze trzypasmowej? Jadąc lewym pasem, zjedź do jego krawędzi. Z kolei do prawej krawędzi jezdni powinny zjechać pojazdy poruszające się prawym lub środkowym pasem.

Jeśli jesteś bezpośrednim świadkiem wypadku, musisz udzielić pomocy poszkodowanemu. Nie zapominaj jednak o swoim bezpieczeństwie. W pierwszej kolejności zastosuj się do zasad opisanych wcześniej – zatrzymaj się na pasie awaryjnym, załóż kamizelkę i ustaw trójkąt w odległości 100 metrów od samochodu. Następnie wezwij fachową pomoc, dzwoniąc pod numer 112 lub 999. Znajdując się na Autostradzie Wielkopolskiej możesz także skorzystać z numeru SOS 61 83 83 112. Poinformuj zwięźle dyspozytora o szczegółach, przede wszystkim liczbie rannych, stanie pojazdów i lokalizacji zdarzenia.

Jestem uczestnikiem kolizji. Jaki jest plan działania?

Jeśli przydarzy Ci się kolizja, w miarę możliwości zastosuj się do schematu dotyczącego awarii samochodu. Zatrzymaj pojazd w taki sposób, by nie stwarzać zagrożenia dla innych kierujących, zadbaj o bezpieczeństwo własne i pasażerów, a następnie wezwij pomoc. Staraj się mimo stresu opanować emocje – im szybciej poinformujesz o wypadku odpowiednie służby, tym krócej będziesz czekać na ich przyjazd.

Podsumowanie

Nieprzewidziana awaria samochodu, kolizja lub wypadek wymagają podjęcia działań, które jak najszybciej rozwiążą powstały problem. Bez względu na rodzaj zdarzenia pamiętaj, by:

  • umieścić pojazd w miejscu, które nie stwarza zagrożenia dla innych kierowców,
  • zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez założenie kamizelki odblaskowej i odpowiednie oznaczenie miejsca postoju samochodu, przejście na teren poza barierą drogową
  • nie zatrzymywać innych kierowców poruszających się po autostradzie,
  • wezwać pomoc podając swoją lokalizację – na Autostradzie Wielkopolskiej można skorzystać z nr SOS 61 83 83 112. Dyspozytor Centrum Zarządzania Autostradą szybko powiadomi odpowiednie służby i wyśle patrol autostradowy, który zabezpieczy miejsce zdarzenia. To ważne zarówno dla osób uczestniczących w zdarzeniu jak i innych kierowców poruszających się autostradą.
Kodeks postępowania – wypadek, kolizja, awaria

i

Autor: mat. prasowy