Program "Pierwsze Mieszkanie"
Wysokie stawki kredytów hipotecznych powodują, że wielu młodych ludzi w Polsce nie stać na własne mieszkanie. Program "Pierwsze Mieszkanie" to nowy projekt mieszkaniowy, który ruszyć ma już od 1 lipca 2023 roku. Rządowy program wsparcia skierowany jest dla osób młodych, przed 45. rokiem życia, którzy kupić chcą pierwszy dom lub mieszkanie.
Na czym polega program "Pierwsze Mieszkanie"?
Program "Pierwsze Mieszkanie" można nazwać bezpiecznym kredytem hipotecznym 2 proc., czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszej nieruchomości. Zgodnie z zapisami w projekcie ustawy, budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. To oznacza, że wysokość stopy procentowej będzie stała na dzień ustalenia jej wysokości w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach od jego przyznania.
Program "Pierwsze Mieszkanie". Kontrowersje
Program "Pierwsze Mieszkanie" wzbudza wiele kontrowersji. Jedną z nich jest kontrolowanie kredytobiorców. Portal bezprawnik.pl informuje, że "ustawodawca jeszcze nie wie jak będzie to kontrolował, ale zapowiada, że będzie sprawdzał czy kredytobiorca naprawdę przez 10 lat będzie mieszkał w takim mieszkaniu po kredycie od państwa".
Na ten moment nie wiadomo, kto i jak będzie kontrolować kredytobiorców. Wiele na to wskazuje, że będą wyznaczeni do tego pracownicy banku lub urzędnicy państwowi.