Latająca maszyna sprawdzi czym kielczanie palą w piecach. Strażnicy mają drona antysmogowego

i

Autor: Straż Miejska w Kielcach

Kontrole z dronem. Dlaczego nie przeprowadza się ich wieczorem, tylko w dzień?

2021-01-12 12:18

W 2019 roku w Poznaniu kontrole z użyciem drona prowadzono głównie w porze dziennej, a nie wieczorowej, gdy ludzie wracają do domów z pracy i zaczynają palić w piecach. Dlaczego?

Znane są całościowe efekty kontroli przy użyciu dronów w 2019 roku, ale nie podano jeszcze całościowych efektów kontroli w 2020 roku. W 2019 r. kontroli poddano ponad 22.500 budynków, a szczegółowe badania dotyczyły 230 budynków, w wyniku czego stwierdzono jedynie 25 przypadków spalania odpadów i winnych ukarano mandatami. Statystyki te wskazują na niską skuteczność działań - w 0,1 % budynków sprawdzonych przy użyciu dronów wykryto emisję szkodliwych substancji.

Zdaniem radnego Andrzeja Rataja, taki wynik pozostaje w ogromnym kontraście do stanu powietrza w naszym mieście. Zaniepokoił go też fakt, że kontrole przeprowadzane były głównie w ciągu dnia, a nie w godzinach wieczornych, gdy najwięcej osób rozpala piece i ogrzewa domy albo mieszkania. Radny zgłosił też kilka propozycji dotyczących procedur kontroli.

Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceprezydent Bartosz Guss, który podał m.in. informację, w jakich dniach prowadzono kontrole z użyciem dronów. W 2020 roku odbyły się one w dniach: 21-24, 28-30 września, 1-2, 5-8, 12, 14-16, 19-23, 26-30 października, 3-6, 9-10, 12-14, 16-18, 23-27 i 30 listopada oraz od 1-5 grudnia.

Całe Ząbki opłakują zamordowanego sklepikarza

Wiceprezydent wyjaśnił, że w 2019 roku, gdy pierwszy raz realizowane były kontrole z użyciem drona, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej nie wydawała jeszcze zgody na loty po zmroku. Było to spowodowane względami bezpieczeństwa, a żadna z dostępnych miastu firm nie miała jeszcze doświadczenia w tego rodzaju lotach. W 2020 roku sytuacja uległa zmianie, dostępność przestrzeni powietrznej po zmroku była już znacznie większa, a doświadczenie firm "dronowych" działających na rynku było już poszerzone o loty wieczorne. Zmiany te pozwoliły na wykonanie większości oblotów w roku 2020 właśnie po zmroku.

Wiceprezydent Bartosz Guss zaznaczył, że loty dronami są tylko narzędziem wspomagającym Straż Miejską w "namierzaniu" nieruchomości, na terenie których może dochodzić do spalania odpadów bądź też niewłaściwego opału. Jednak dopiero "naziemna" kontrola straży miejskiej na terenie nieruchomości daje potwierdzenie faktu spalania materiałów niedozwolonych. W przypadku wątpliwości następuje pobranie próbki popiołu, celem dokonania analizy laboratoryjnej jej składu. Dodał, że rejony do badań "lotniczych" wyznaczane były na podstawie analizy zgłoszeń wpływających do Straży Miejskiej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl