Kolorowe stroje, koń, cyganie i pachołkowie z krótkimi biczami... takie widowisko będziemy mogli podziwiać w Poznaniu. W jakim celu organizuje się Korowód Dziadów? Sprawdźcie!
Korowód Dziadów w Poznaniu
Korowód Dziadów przejdzie ulicami Poznania w sobotę 22 lutego o godzinie 14:40. Ma to być nawiązanie do tradycji kultywowanej w Żywcu-Zabłociu. Dziady pomagają w przejściu między starym a nowym rokiem.
Tradycja kolędnicza Dziadów Noworocznych, wciąż żywa na Żywiecczyźnie, to nie tylko widowisko pełne humoru i energii, ale przede wszystkim głęboko symboliczny obrzęd, sięgający pierwotnych wierzeń. Oparte na dawnych wizjach świata, Dziady pomagały w przejściu między starym a nowym rokiem, kreując pomyślność i dostatek w nadchodzącym czasie - czytamy w opisie wydarzenia.
Jak będą wyglądać poznańskie Dziady? Program wydarzenia
Jak informują organizatorzy wydarzenia, główną rolę w obrzędzie spełnia Koń. Koń jest symbolem sił wegetacyjnych, ożywiających przyrodę i ludzi. Jednak to nie wszystko. Konie prowadzi i nadzoruje cygan, a pomagają mu w tym... pachołkowie z krótkimi biczami. - Cyganie znani byli z wróżbiarstwa, tresury dzikich zwierząt, z drobnych usług kowalskich i handlu końmi. Niedźwiedź symbolizował zimę, więc przeskoki Koni przez niego oznaczają odrodzenie się życia - informują organizatorzy,
PROGRAM WYDARZENIA:
- 14:00 - Życzenia noworoczne i spektakl - Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania
- 14:40 - Korowód Dziadów: Stary Rynek, Stare Koryto Warty, Wartostrada, Ostrów Tumski
- 16:00 - Spektakl - Amfiteatr Bramy Poznania ICHOT
Wydarzenie bezpłatne.
Nietypowe widowisko w Poznaniu! Na czym polega tradycja Dziadów?
Tradycja dziadów wywodzi się z Żywca. W Sylwestra i Nowy Rok odprawiany jest w Żywcu-Zabłociu zwyczaj „Dziadów” żywieckich, Jukacy (Jukocy).
Poprzebierani w dziwaczne maski kolędnicy składają napotkanym przechodniom życzenia i wyczyniają różne psikusy. Zapłatą za kolędę bywa najczęściej drobna kwota pieniężna, która szczególnie w Zabłociu jest przeznaczana na organizację zabawy „dziadowskiej”. Jest podtrzymywany jedynie w cyklicznie organizowanym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Gody Żywieckie - informuje portal slaskie.travel.pl.
Co więcej, kolędowanie dziadów noworocznych na Żywiecczyźnie („Jukace”) w 2017 został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.