Piłkarze mieli ustawiać mecze w Brazylii

i

Autor: pixabay.com/SeppH

SPORT

Korupcja w futbolu. Pięciu brazylijskich piłkarzy zawieszonych za ustawiania meczów. Oskarżonych jest więcej

2023-05-11 8:48

Pięciu piłkarzy zostało zawieszonych w środę wieczorem przez czołowe brazylijskie kluby. To efekt szeroko zakrojonego dochodzenia w sprawie ustawiania wyników meczów. Śledczy ustalili, że niektórym zawodnikom płacono nawet do 20 000 dolarów za otrzymanie kartki czy sprokurowanie karnego. Oskarżonych jest łącznie 16 osób, w tym kolejni sportowcy.

Brazylia: Czołowe kluby zawieszają piłkarzy. Mieli ustawiać mecze

Athletico Paranaense poinformowało w mediach społecznościowych, że 20-letni lewy obrońca Pedrinho i 22-letni pomocnik Bryan Garcia zostali zawieszeni „prewencyjnie” do czasu zakończenia śledztwa przez prokuratorów w stanie Goias. Podobne decyzje podjęły trzy kolejne kluby - Cruzeiro, Fluminense i America - odpowiednio w sprawie 29-letniego pomocnika Richarda, 23-letniego obrońcy Vitora Mendesa i 37-letniego prawego obrońcy Nino Paraiby. Najprawdopodobniej to efekt dochodzenie "Maksymalna kara", które rozpoczęło się w Brazylii w lutym, a dotyczy korupcji w futbolu.

Korupcja w piłce: mieli przyjmować pieniądze za umówione zdarzenia

Prokuratorzy nie potwierdzili agencji Associated Press, że wobec tych konkretnych pięciu piłkarzy toczy się śledztwo, ale poinformowali w oświadczeniu, że w sprawie stanie przed sądem 16 osób, w tym siedmiu innych graczy. Jeden z zawodników z tej listy, obrońca Santosu Eduardo Bauermann, został we wtorek zawieszony przez swój klub. TV Globo opublikowała kilka rozmów, podczas których piłkarz rzekomo przyznaje się do udziału w procederze. Według prokuratorów do przestępstw miało dojść w 13 meczach, w tym aż 8 w 2022 roku. Piłkarze mieli współpracować z członkami grup przestępczych i przyjmować zapłaty w zamian za wykonanie umówionego zdarzenia, które wcześniej zostało obstawione w zakładach bukmacherskich. - To była skoordynowana operacja, mająca na celu zwabienie do siebie zawodowych sportowców, by uzyskać korzyści finansowe – czytamy w oświadczeniu prokuratury.

Korupcja w brazylijskim futbolu. Śledztwo

Śledztwo początkowo dotyczyło meczów z poprzedniego sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej Brazylii, ale rozszerzyło się na spotkania drugiej ligi. Prokuratorzy stwierdzili, że niektórym sportowcom zapłacono od 50 000 do 100 000 reali brazylijskich (od 10 do 20 tys. dolarów), aby zostać ukaranym kartką lub ułatwić rywalom przyznanie rzutu karnego. W niektórych przypadkach kwoty miały być znacznie wyższe i sięgać nawet 100 tys. dolarów. Reuters zaznacza, że zakłady bukmacherskie w Brazylii są legalne dopiero od 2018 roku. Wtedy też wprowadzono hazard online.Obecnie posłowie brazylijskiego parlamentu pracują nad ustawą o opodatkowaniu i regulacji tego sektora.

Impact 2023 - Jacek Jaśkowiak