Jean-Luc Melenchon - lider Nowego Frontu Ludowego we Francji

i

Autor: PAP/EPA/ANDRE PAIN Ogłoszono oficjalne wyniki wyborów we Francji

Polityka

Lewicowa ofensywa w Europie. Wbrew oczekiwaniom Nowy Front Ludowy pokonał partię Le Pen we Francji

Po raz kolejny sondaże przedwyborcze w jakimś kraju Europy kompletnie się nie sprawdziły. Tym razem chodzi o Francję. Mimo, że pierwotnie sondaże przed drugą turą dawały pewne zwycięstwo Zjednoczeniu Narodowego Marine Le Pen, to rzeczywiste wyniki wyborów pokazały odwrót od skrajnej prawicy. Wybory wygrała lewicowa koalicja - Nowy Front Ludowy.

Prawica w sondażach, Lewica w rzeczywistości. Kto wygrał wybory we Francji?

W niedzielę, 7 lipca we Francji odbyła się druga tura wyborów parlamentarnych we Francji. Mimo, że wszystkie sondaże przedwyborcze dawały pewne zwycięstwo Zjednoczeniu Narodowemu Marine Le Pen, w rzeczywistości wygrał Nowy Front Ludowy - koalicja lewicowa zawiązana przeciwko skrajnej prawicy. Drugie miejsce należy do ugrupowania prezydenta Macrona, a trzecie do ZN.

Zaskoczenie wynikami wyborów we Francji

Francja to drugi kraj w ostatnim czasie, w którym wygrała lewica. Według oficjalnych wyników wyborów podanych przez Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wyniki wyglądają następująco:

  • Nowy Front Ludowy - 182 mandaty
  • Obóz prezydenta Macrona - 168 mandatów
  • Zjednoczenie Narodowe - 143 mandaty

Inne komitety uzyskały 83 mandaty w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym. Żadna z partii więc nie uzyskała samodzielnej większości. Frekwencja wyniosła rekordowe 66,63 proc. głosów.

Co dalej z Francją?

Po przedterminowych wyborach parlamentarnych we Francji zmienia się układ sił w polityce. Mimo ogromnych nadziei, władzy nie przejęła skrajna prawica, przez mobilizację sił centrowych i lewicowych. Teraz rozpoczną się negocjacje między obozem prezydenta Macrona, które dotychczas rządziło Francją, a partiami skupionymi wokół Jean-Luc Melenchona, choć ten drugi wyklucza w tym momencie współpracę z obozem prezydenckim. Zgodnie z konstytucją, w razie niepowodzenia w negocjacjach kolejne wybory będą mogły być rozpisane dopiero za rok.

Zobaczcie, jak dawniej wyglądały wybory w Polsce