W mieście wprowadzono opłaty za... balkony
Rada miejska w Poznaniu zadecydowała o wprowadzeniu opłaty za balkony. Jednak opłata będzie dotyczyć tylko tych miejsc, w których balkony wystają nad miejskimi chodnikami. Co także ważne - przepisy te dotyczyć będą tylko tych budynków, które wybudowane zostaną po wejście w życie przepisów. Radni decyzję podjęli we wtorek.
Podstawą prawną jest art. 40 ust. 3 ustawy o drogach publicznych. Zgodnie z nim za zajęcie pasa drogowego na cele, które nie są związane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, pobiera się opłatę. Opłaty dotyczyć mają także schodów, pochylni i innych elementów, które wchodzą w tzw. pas drogowy. Skąd jednak pomysł na to, aby pobierać opłaty za balkony? I ile wynosić będzie taki podatek, który będą musieli płacić mieszkańcy, którzy wprowadzą się do nowych mieszkań?
Czym niżej, tym drożej. Niektóre stawki tylko symboliczne
Ile będzie wynosić opłata za posiadanie balkonu nad miejskim chodnikiem? Wyższą stawkę zapłacą posiadacze balkonów do wysokości 2,5 metra budynku, ponieważ w tej przestrzeni chodzą osoby piesze. Ma to zniechęci do umieszczania balkonów nisko nad chodnikami, tak aby chodniki były zawsze drożne. Stawki będą wynosić 1 grosz (powyżej 2,5 metra) lub 10 groszy (do 2,5 metra) na dzień za metr kwadratowy.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!