Matura 2023: temat wypracowania z polskiego
Choć matura z języka polskiego nadal trwa, niektórzy maturzyści opuścili już sale, w których mierzyli się z egzaminem dojrzałości. Część z nich podzieliła się tematami wypracowań, jakie znalazły się w arkuszu. Z ich relacji wynika, że piszący musieli wybrać jeden z dwóch tematów:
Temat 1. Człowiek — istota pełna sprzeczności. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.
Temat 2. Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.
Maturzyści, którzy kończyli czteroletnie liceum mierzą się dziś z innym egzaminem. Oni mieli do wyboru takie tematy:
Temat 1. Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
Temat 2. Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.
Matura z polskiego - pierwsze komentarze w mediach społecznościowych
Po wyjściu z sali egzaminacyjnej często następuje ulga. Wielu maturzystów chce się jak najszybciej wygadać i opowiedzieć o swoich wrażeniach. W związku z tym media społecznościowe zalewa fala komentarzy. Przejrzeliśmy ich wpisy na Twitterze. Zdania są podzielone - dla niektórych matura była łatwa, inni...myślą już o poprawce. Najwięcej negatywnych emocji odnosiło się do obecności na maturze "Pana Tadeusza". Większość w tych wpisów nie nadaje się jednak do zacytowania.
Matura 2023 - wymagania i warunki zdania
Każdy tegoroczny maturzysta musi przystąpić obowiązkowo do czterech egzaminów pisemnych: z języka polskiego (na poziomie podstawowym), matematyki (na poziomie podstawowym), z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym) i z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym). Oprócz tego obowiązkowe są dwa egzaminy ustne — z polskiego i z wybranego języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu). Aby zdać maturę, trzeba uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.