Produkty mleczne coraz rzadziej wybierane?
Raport Good Food Institute Europe 2023 w swoim raporcie opisało problem branży mleczarskiej. Jak zaznacza DailySabh o 21% wzrosła sprzedaż "roślinnych serów". Dodatkowo przez wzrost cen produktów mlecznych, niektóre jogurty na mleku kosztują podobnie, co roślinne odpowiedniki. Dlatego w najbliższych latach producenci produktów mlecznych będą musieli szukać innych rynków zbytu jak Chiny czy Indie.
Ogólnoświatowe media zauważają, że ludzie wybierają roślinne alternatywy z trzech powodów:
- nietolerancja laktozy (produkty roślinne są łatwiej dostępne)
- przejście na dietę wegańską
- często lepszych skład wege produktów.
Dlaczego Polacy wybierają napoje roślinne?
Regularnie na grupach związanych z żywieniem czy oszczędzaniem pojawiają się posty z zapytaniem o polecenie najlepszych produktów roślinnych. Choć dorośli ludzie z wiekiem tracą tolerancję laktozy, niektórzy po jej spożyciu mają ogromne problemy jelitowe. Pomijając fakt, że często też jest problem związany z nazewnictwem produktów roślinnych (jak nie mleko roślinne, a napój roślinny), to dlaczego Polacy chętniej wybierają roślinne odpowiedniki?
- Na mleko owsiane przerzuciłam się ze względów zdrowotnych. Mam bardzo wrażliwe jelita, w związku z czym wykluczyłam ze swojej diety produkty zawierające laktozę. Początkowo niezbyt mi smakowało, teraz natomiast nie wyobrażam sobie porannej kawy z innym mlekiem - powiedziała dla eska.pl Agnieszka.
Bartek za to wybiera takie produkty głównie przez cenę.
- Dobrej jakości mleko od krowy to koszt 5 zł. Napój roślinny dorwę w tej samej cenie i z dłuższym terminem przydatności, ale też dobry skład - powiedział dla eska.pl Bartek.
Paulina za to preferuje napój roślinny głównie przez nietolerancję laktozy, ale i smak.
- Czasami źle się czuję przez produkty bez laktozy, dlatego wolę te roślinne. Natomiast kawa z napojem owsianym też mi lepiej smakuje niż z krowim mlekiem - powiedziała dla eska.pl Paulina