Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego/Facebook Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego staje się faktem. Rusza nabór do niego!

2023-01-03 14:24

Coraz więcej miast, powiatów, oraz województw decyduje się na utworzenie młodzieżowych rad przy swoich, głównych radach samorządowych. Taką radę ma już od pięciu kadencji Poznań. Teraz także całe Województwo Wielkopolskie będzie miało taki organ. Nabór do niego trwa od 2 stycznia do 28 lutego i ma gromadzić 39 radnych z całego województwa.

Rusza Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego

26 września ubiegłego roku na wniosek Zarządu Województwa, Sejmik Województwa Wielkopolskiego zdecydował o utworzeniu swojego młodzieżowego odpowiednika. Nadano mu także specjalny statut, który ma określać jego działania. Projekt ten w założeniu ma aktywizować młodzież, oraz zajmować się sprawami ważnymi dla nich.

Młodzieżówki zadowolone z pomysłu utworzenia Sejmiku dla młodych

Inicjatywy takie jak Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego to świetna szansa na stworzenie pomostu pomiędzy młodymi ludźmi a politykami i polityczkami. - tak pomysł utworzenia Młodzieżowego Sejmiku komentuje przewodniczący Młodych .Nowoczesnych Wielkopolskie Antoni Kałuża. Nie ukrywam, cieszy mnie fakt, że po tylu latach starań środowisk młodzieżowych w końcu rusza kadencyjny i statutowy Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego. - Z kolei tak pomysł utworzenia Sejmiku dla Młodych ocenił Adam Boch, były Sekretarz Zarządu Krajowego Młodej Lewicy, obecnie działacz Nowej Lewicy w Grodzisku Wielkopolskim.

"Możliwość sprawdzenia się dla tych, którzy chcieliby się realizować zawodowo" - Młodzi o Młodzieżowym Sejmiku

Zarówno Antoni Kałuża, jak i Adam Boch, z dość odległych od siebie, jeśli chodzi o poglądy gospodarcze młodzieżówek zgadzają się, że Sejmik: Tworzy (...) ciekawą możliwość sprawdzenia się dla tych, którzy chcieliby się realizować zawodowo, na stanowiskach publicznych. - jak mówił Kałuża.

"Myślę też, że przybliżanie idei samorządności, która stanowi jedną z podstaw naszej demokracji, nawet w tak praktycznym wydaniu, przysłuży się wszystkim: władze województwa zostaną wsparte świeżym pomysłami, a młodzi ludzie zyskają szansę przedstawienia swojego stanowiska na wiele tematów. Oby było więcej takich inicjatyw!"

- Tak o idei młodzieżowej samorządności dalej mówił Antoni Kałuża lider młodzieżówki .Nowoczesnej w Wielkopolsce.

"To dobre rozwiązanie, które umacnia partycypację młodzieży w naszym fyrtlu. Co prawda jestem już za stary na start do Sejmiku, ale trzymam kciuki by do gremium dostały się zaangażowane, pełne pomysłów młode osoby. Władze muszą się wsłuchiwać w głos młodzieży z całego województwa, nie tylko dużych miast. Mówię tutaj o mniejszych ośrodkach, takich jak Grodzisk, Wolsztyn czy Nowy Tomyśl - młodzi z małych miast też muszą mieć podmiotowość i ten Sejmik im ją daje."

- Kontynuuje z kolei wypowiedź Adam Boch z Nowej Lewicy, który był także parlamentarzystą Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej ostatniej kadencji.

Co zrobić, żeby dostać się do Sejmiku?

Przede wszystkim należy mieć między 15, a 20 lat. Jeżeli jest się osobą niepełnoletnią potrzebna jest zgoda rodziców na udział. Ponadto każdy, kto chce dołączyć musi mieć rekomendację od samorządu uczniowskiego ze szkoły lub samorządu studenckiego uczelni, jeżeli studiuje lub od NGO z terenu województwa wielkopolskiego, w którym działa. Kandydat także musi napisać pracę na temat: Wielkopolska moich marzeń - Moja praca na rzecz Województwa Wielkopolskiego. Zgłoszenia trwają do końca lutego. Zostanie wybranych 39-ciu radnych z sześciu okręgów wyborczych w Wielkopolsce.