Na jednej z najstarszych nekropolii Poznania odnowiono zabytkowe nagrobki

2020-12-22 7:22

Zakończyła się renowacja 18 nagrobków znajdujących się na terenie dawnego cmentarza parafii pw. św. Wojciecha. W ramach prac konserwatorskich odnowiono mogiły m.in. płk. Erwina Więckowskiego, przedwojennego prezydenta miasta i prof. Jana Grochmalickiego, rektora Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1926-1928.

To jedna z najstarszych nekropolii na terenie Poznania. Założony w 1833 roku cmentarz położony jest w dolnej części południowo-zachodniego stoku Cytadeli, przy alei Armii Poznań. Spoczywają tam parafianie pobliskiego kościoła św. Wojciecha oraz wiele zasłużonych dla miasta i Wielkopolski osobistości. Terenem opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej, który przy współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków, zlecił wykonanie renowacji 18 najcenniejszych pod względem historycznym i artystycznym nagrobków.

Trwające od lipca prace zakończyły się w grudniu. Odnowiono mogiłę zmarłego w 1936 roku prof. Jana Grochmalickiego, działacza na rzecz ochrony przyrody, rektora Uniwersytetu Poznańskiego czy Bernarda Milskiego, redaktora "Gońca Wielkopolskiego" i założyciela "Gazety Gdańskiej". Odrestaurowano także groby Konstantego Hrynakowskiego, chemika, profesora UP, twórcy pierwszego w Polsce muzeum farmaceutycznego, a także płk. Erwina Więckowskiego, legionisty i komisarycznego prezydenta Poznania w latach 1934-1937. Remontu doczekał się nagrobek Mariana Kratochwila, konsula honorowego Austrii i jego żony Zofii oraz Tadzinka Nitschego, zmarłego w 1935 roku chłopca. Autorem ostatniego nagrobka jest rzeźbiarz Wawrzyniec Kaim.

Polska stolica wikliny rozbłysnęła na święta

Wykonawcą renowacji była wrocławska firma Alta. Koszt prac wyniósł ponad 300 tys. zł. Środki pochodziły z budżetu Miasta Poznania. Inicjatorem renowacji nagrobków był społecznik Adam Suwart.

To nie pierwsze działania Zarządu Zieleni Miejskiej na rzecz zachowania cmentarza parafii pw. św. Wojciecha. W 2019 roku zabezpieczono pozostałości mogił, które mogły stanowić zagrożenie dla odwiedzających dawny cmentarz.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!