Amica Wronki. Jak powstał klub?
Historia Amici Wronki nie jest specjalnie długa, jednak pełna sukcesów. Klub powstał 21 czerwca 1992 roku z połączenia Błękitnych Wronki z Czarnymi/Wromet Wróblewo. Kierownikiem, a w późniejszym etapie również menedżerem drużyny został Ryszard Forbrich. Słynny "Fryzjer" pełnił wówczas także funkcję delegata okręgu pilskiego w Wielkopolskim ZPN oraz wiceprezesa WZPN. Klub z Wronek awansował o 6 klas rozgrywkowych w zaledwie 4 lata, w czym pomogła decyzja WZNP-u o przeniesieniu drużyny z B-klasy do IV ligi. Pierwsze sukcesy zespół zaczął odnosić pod okiem trenera Mariana Kurowskiego. Po meczu ze Śląskiem Wrocław w sezonie 1994/1995 awansował do I ligi.
Amica Wronki przez 11 lat nieprzerwanie grała w Ekstraklasie. Klub sięgał po liczne trofea
Amica Wronki występowała na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce od 1995 do 2006 roku. Ligowe rozgrywki kończyła dwukrotnie na trzecim miejscu (2002, 2004). Przez nieco ponad dekadę udało jej się zapełnić klubową gablotę trofeami. Wroniecki klub trzy razy z rzędu zwyciężał w rozgrywkach Pucharu Polski (1998, 1999 i 2000). Ma na swoim koncie także dwa krajowe Superpuchary (1998, 1999).
Na stadion we Wronkach przyjeżdżały wielkie europejskie kluby
Dzięki świetnej postawie w lidze i zdobytych krajowych pucharach Amica rywalizowała w europejskich rozgrywkach. Na stadion we Wronkach przyjeżdżały takie futbolowe tuzy jak Atletico Madryt, Hertha Berlin czy Malaga. Największy sukces Kuchenni osiągnęli w sezonie 2004/2005, kiedy grali w fazie grupowej Pucharu UEFA. Ich rywalami były wówczas takie zespoły jak Glasgow Rangers, Grazer AK, AZ Alkmaar i AJ Auxerre. W tamtym okresie rozgrywano jeden mecz grupowy, z racji na co we Wronkach odbyły się dwa spotkania, z Szkotami i Holendrami. Amice poszło delikatnie mówiąc słabo, wielkopolski klub przegrał wszystkie mecze. Szczególnie mogła boleć porażka aż 0:5, na własnym obiekcie z Rangersami.
Fuzja z Lechem zakończyła istnienie klubu
19 grudnia 2005 roku prezes zarządu Amica Wronki S.A. Jacek Rutkowski oraz prezes WKP Lech Poznań Radosław Majchrzak podpisali przedwczesną umowę, która miała doprowadzić do powstania Sportowej Spółki Akcyjnej o nazwie KKS Lech Poznań. Zespoły dokończyły osobno sezon 2005/2006, a w kolejnych rozgrywkach doszło do fuzji, w wyniku której w najwyższej klasie rozgrywkowej miał występować KKS Lech Poznań. Finalną wersję umowy podpisano 9 maja 2006 roku, oprócz przedstawicieli zespołów swój podpis złożył również ówczesny prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Amica z ostatnim meczem sezonu zniknęła na dobrą sprawę z piłkarskiej mapy Polski.
Co prawda klubowe tradycje w kolejnych rozgrywkach kontynuowały dotychczasowe rezerwy, które rywalizowały w trzeciej lidze. Ich właścicielem było Stowarzyszenie Amica Wronki, jednak od sezonu 2007/2008 i wprowadzeniu Młodej Ekstraklasy podjęto decyzję o zaprzestaniu wspierania Kuchennych. Wroniecki zespół wycofano z rozgrywek. Później klub grał jeszcze w kategoriach juniorskich, a finalnie został rozwiązany w 2012 roku. Obecnie we Wronkach funkcjonuje Akademia Lecha Poznań, swoje mecze na wronieckim stadionie rozgrywają również rezerwy Kolejorza, które w ostatnim czasie grały tam w Pucharze Polski.