Z regionu

Miasto futbolu, więziennictwa i kultowych lodówek. Poznajcie historię Wronek [ZDJĘCIA]

2024-11-04 15:17

Wielkopolska to nie tylko Poznań. W województwie znajdują się liczne miejscowości, które warto odwiedzić i poznać ich historię. Jedną z nich są Wronki. To miejsce słynące z więziennictwa, produkcji lodówek, a w dawnych czasach również klubu piłkarskiego, który mierzył się z wielkimi europejskiej piłki. Co jeszcze skrywa miasto z czarną wroną w herbie?

Gdzie znajdują się Wronki?

Wronki od Poznania dzieli dystans 55 kilometrów. Miejscowość znajduje się w zakolu doliny rzeki Warty, na skraju rozległych borów Puszczy Noteckiej. To miejsce posiada świetne połączenie komunikacyjne, oprócz pociągów PKP Intercity kursują tam Koleje Wielkopolskie. Wronki są istotnym punktem na trasie Poznań-Szczecin. Miasto jest podzielone na dwie części, które oddziela Warta.

Kiedy powstały Wronki? Poznajcie historię miasta

Ludzie zamieszkiwali okolice Wronek już od czasów prehistorycznych. O czym mają świadczyć wykopaliska przeprowadzone na Borku, gdzie w pobliżu lewego brzegu Warty znaleziono krzemienne grociki strzał do łuku. Pierwsze zapiski o mieście pochodzą z 1251 roku, prawdopodobnie dotyczą miejscowego grodu. Ważnym momentem w historii jest rok 1279, wówczas książę Przemysł II ufundował we Wronkach klasztor dominikanów. Wydarzenie to, ze względu na brak innych dokumentów jest dla historyków argumentem na dokonaną w tym okresie we Wronkach lokację miasta. Miejscowość odwiedzali polscy królowie. W 1348 roku Kazimierz Wielki spotkał się tutaj z margrabią brandenburskim – Ludwikiem Wittelsbachem. W kolejnych stuleciach dzięki świetnej lokalizacji, przy szlaku wodnym jakim była Warta, miasto przeżywało rozkwit gospodarczy.

Poznań Radio ESKA Google News
Autor:

Wronki. Miasto słynące z więziennictwa, lodówek i futbolu

Miasto jest znane dla mieszkańców całej Polski z dość nietypowych rzeczy. We Wronkach znajduje się największe polskie więzienie. Zakład karny jest nazywany "wielkopolskim Alcatraz". Innym symbolem miasta są lodówki. A tak właściwie ich producent, czyli istniejąca w mieście od 1945 roku firma Amica zajmująca się produkcją sprzętu AGD. W 2010 część spółki została kupiona przez firmę Samsung. Poza tym miasto słynie ze sportu, a konkretniej futbolu. Przed laty jednym z najlepszych polskich klubów piłkarskich była Amica Wronki. W tej niewielkiej miejscowości toczyły się mecze europejskich pucharów, Amica 3 razy z rzędu wygrała Puchar Polski. Finalnie nigdy nie udało jej się zwyciężyć w rozgrywkach ligowych, ale przez lata wroniecka drużyna walczyła o podium. Klub zniknął z piłkarskiej mapy Polski po sezonie 2005/2006 i fuzji z Lechem Poznań. Obecnie we Wronkach swoje spotkania rozgrywają rezerwy Kolejorza, działa też tutaj klubowa akademia.

Wronki. Jakie zabytki warto zobaczyć?

Główne atrakcje turystyczne Wronek są związane z architekturą sakralną. Będąc w mieście warto zobaczyć kościół parafialny pw. św. Katarzyny wzniesiony w stylu gotyckim pod koniec XV w., czy kościół klasztorny oo. Franciszkanów z XVII w., który wcześniej funkcjonował jako siedziba dominikanów. Do tego w mieście funkcjonuje muzeum.

Znaliście te atrakcje Wronek? Sprawdźcie naszą galerię!

QUIZ Gwara nasza wielkopolska
Pytanie 1 z 10
Blubrać w gwarze znaczy:
blubrać