Spis treści
- Kiedy są wybory prezydenckie 2025?
- Co trzeba wziąć na wybory?
- Jak oddać ważny głos w wyborach?
- Gdzie zgłaszać nieprawidłowości w trakcie wyborów?
Kiedy są wybory prezydenckie 2025?
Wybory Prezydenta RP odbędą się w niedzielę, 18 maja 2025 r., w godzinach 7:00-21:00 czasu lokalnego.
Co trzeba wziąć na wybory?
Trzeba pamiętać, żeby mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem - dowód osobisty (może być w formie elektronicznej, w aplikacji mObywatel) lub paszport. Dokumenty w formie papierowej nie muszą być ważne, ale muszą być wydane przez organy państwowe i pozwalać na identyfikację wyborcy.
Czy dowód osobisty w aplikacji mObywatel wystarczy, by zagłosować? Tak, ale tożsamość wyborcy w ramach mObywatela będzie dodatkowo weryfikowana przez komisję wyborczą w specjalnej procedurze określonej wytycznymi PKW. Komisje obwodowe są szkolone, jak poprawnie zweryfikować tożsamość osoby, która chce zagłosować.
Jak oddać ważny głos w wyborach?
W tegorocznych wyborach na karcie do głosowania będzie 13 kandydatów. Nazwiska umieszczane są w kolejności alfabetycznej. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce z lewej strony nazwiska wyłącznie jednego, wybranego kandydata.
Głos będzie nieważny, jeśli wyborca wskaże na karcie więcej iż jednego kandydata, albo nie postawi znaku X przy żadnym nazwisku. Nie mają natomiast znaczenia dopiski na karcie do głosowania, jeśli są poza kratką. Na każdej karcie znajdzie się informacja o sposobie głosowania.
Kartę do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej w taki sposób, aby zadrukowana strona była niewidoczna. Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani też odstępować komukolwiek takiej karty.
Kiedy oddany głos jest nieważny? Chodzi o sytuacje, gdy:
- do urny zostanie wrzucona pusta karta wyborcza;
- przy nazwisku kandydata zamiast znaku "X" postawimy jakikolwiek inny symbol;
- znak "X" będzie postawiony poza kratką z nazwiskiem kandydata;
- znak "X" nie będzie przecinał co najmniej dwóch linii w obrębie kratki;
- znak "X" pojawi się w kratkach przy nazwisku dwóch lub więcej kandydatów.
Polecany artykuł:
Gdzie zgłaszać nieprawidłowości w trakcie wyborów?
Każdy, kto zauważy nieprawidłowości podczas wyborów, powinien je natychmiast zgłosić. Gdy ktoś zakłóca ciszę wyborczą, np. rozdaje ulotki, nakleja lub zrywa plakaty wyborcze albo prowadzi agitację, trzeba zgłosić to policji.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Prawybory prezydenckie w Poznaniu. Uczniowie szkół średnich głosowali!
