Turystyka

Najpiękniejsze miejsca w Poznaniu według AI. Sprawdź mapę stworzoną przez sztuczną inteligencję [GALERIA]

2025-05-14 11:18

Stolica Wielkopolski może pochwalić się wieloma pięknymi miejscami. Mieszkańcy uwielbiają spędzać czas w malowniczych parkach, nad jeziorami lub na Starym Rynku. A jakie szczególne lokalizacje wskazała sztuczna inteligencja? Sprawdź naszą galerię.

Wiosna w pełni. Czas na odkrywanie Poznania

Dni stają się coraz dłuższe, temperatury wskazują wyższe temperatury, powoli też odliczamy dni do lata i urlopów. Jeżeli lubicie spędzać czas na świeżym powietrzu, to nasze zestawienie powinno się wam spodobać. 

Po długiej zimie, wielu z nas chce jak najwięcej czasu spędzić w plenerze. To dlatego w sezonie letnim często spacerujemy, uprawiamy sport, wybieramy ogródki restauracyjne niż wnętrza lokali gastronomicznych, a także wolimy imprezować "pod chmurką". Takich miejsc również nie brakuje w stolicy Wielkopolski. 

Poznań Radio ESKA Google News

Najpiękniejsze miejsca w Poznaniu według AI

Poznań to różnorodne i piękne miasto. Tutaj można zobaczyć wiele ciekawych zabytków, wstąpić do ciekawych muzeów, a także spróbować regionalnych przysmaków. Z racji tego, że do Poznania przyjeżdża coraz więcej turystów, postanowiliśmy zapytać sztuczną inteligencję, jakie miejsce uważa za najpiękniejsze w stolicy Wielkopolski.  Jedną z kilku lokalizacji, jakie wskazała AI jest Plac Wolności i zabytkowy plac z Biblioteką Raczyńskich.

Bibliotekę ufundował Edward Raczyński. Klasycystyczny gmach biblioteki wybudowano w 1822-29 roku według planów wykonanych w Rzymie przez nieznanego architekta. Jak wyjaśnia strona miasta, elewacja frontowa budynku, z imponującą kolumnadą utworzoną przez 12 par żeliwnych kolumn korynckich, wzorowana jest na wschodniej ścianie paryskiego Luwru. Co więcej, był to pierwszy w Polsce budynek wzniesiony wyłącznie dla pomieszczenia zbiorów bibliotecznych. Zniszczony w 1945 roku gmach odbudowano  w latach 1953-56. Z kolei jego elewację odnowiono w 1998 roku.

Jakimi kryteriami kierowała się sztuczna inteligencja?

Zapytaliśmy chat Gemini Google, czym kierował się wskazując konkretne lokalizacje. Otrzymaliśmy takie wytyczne:

  • ikoniczność i rozpoznawalność: są to najbardziej charakterystyczne miejsca w Poznaniu;
  • wartość historyczna i kulturowa: lokalizacje o wyjątkowej historii;
  • walory estetyczne i architektoniczne: obiekty wyróżniające się wyglądem;
  • znaczenie rekreacyjne i wypoczynkowe: AI wskazała miejsca, gdzie można wypocząć i się zrelaksować;
  • unikalny charakter i atmosfera: sztuczna inteligencja wskazała unikatowe lokalizacje;
  • dostępność i popularność: miejsca, które cieszą się popularnością wśród mieszkańców.

W galerii znajdziecie pełne zestawienie, najpiękniejszych miejsc wskazanych przez AI: