Największa wieś w Wielkopolsce przypomina miasto! Mało, kto o tym wie! Znajduje się tuż obok Poznania

i

Autor: MOs810, CC BY-SA 4.0 Największa wieś w Wielkopolsce przypomina miasto! Mało, kto o tym wie! Znajduje się tuż obok Poznania

Ciekawostka

Największa wieś w Wielkopolsce imponuje rozmiarem! Rozwinęła się tuż obok Poznania

2024-12-23 9:48

Jaka jest największa wieś w Wielkopolsce? Sprawdziliśmy! Wiadomo, że Poznań to największe miasto w województwie wielkopolskim, ale jaka jest największa wieś w regionie? O tym mało, kto wie, a niektórzy mylą tę miejscowość... z miastem! O szczegółach piszemy poniżej.

Ile wsi jest w Wielkopolsce? Znamy statystyki

Obecnie w województwie wielkopolskim jest 4356 wsi z czego 2202 przynależy do gmin wiejskich, a 2154 przynależy do gmin miejsko-wiejskich. Najwięcej miejscowości wiejskich położonych jest w gminie Wierzbinek (68), a najmniej w gminie Zduny (6).

Największa wieś w Wielkopolsce to Plewiska. Wiele osób zaskoczonych

Główny Urząd Statystyczny podał, że największą pod względem liczby ludności wsią w woj. wielkopolski są Plewiska. Według danych z 2022 roku, miejscowość zamieszkiwało 14 160 osób. Dodajmy, że Plewiska wchodzą w skład aglomeracji poznańskiej, dlatego wiele osób uważa, że jest to miasto.

Plewiska - historia największej wsi w Wielkopolsce

Plewiska to miejscowość z bardzo długą historią. Po raz pierwszy zostały wspomniane w dokumentach historycznych w 1286 roku. Wówczas wieś należała do biskupstwa poznańskiego. Jednak w 1388 roku biskup Jan z Czarnkowa nadał Plewiska klasztorowi benedyktynów w Lubiniu.

Najstarsze dzieje tych okolic sięgają epoki kamienia łupanego, gdy ludzie przemieszczali się wzdłuż cieków wodnych. Zanim pojawiły się informacje źródłowe, o historii tych ziem wiemy z badań archeologicznych. W XIII-XIV wieku Plewiska były zamożne, ważne politycznie.

Lokacji wsi na prawie niemieckim dokonał biskup Jan Łodzia, inicjator budowy gotyckiej katedry w Poznaniu. W 1577 roku wieś została sprzedana przez rodzinę Działyńskich rodzinie Opalińskich. W tym okresie rozwijało się rolnictwo i hodowla. W XIX wieku, po rozbiorach Polski, Plewiska znalazły się pod zaborem pruskim. W 1836 roku wieś przeszła na własność niemieckiej rodziny von Treskow, co wpłynęło na jej dalszy rozwój, zwłaszcza w zakresie modernizacji rolnictwa.

Jak możecie się tego spodziewać, podczas II wojny światowej wieś została zajęta przez Niemców, a po wojnie wróciła do Polski. W okresie PRL Plewiska, jak wiele innych miejscowości w Polsce, przechodziły zmiany administracyjne i gospodarcze, w tym kolektywizację rolnictwa.

W XXI wieku Plewiska stały się częścią aglomeracji poznańskiej, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju wsi. Rozbudowa infrastruktury oraz bliskość do Poznania sprawiły, że Plewiska stały się atrakcyjnym miejscem do życia. Wiele osób zdecydowało się zamieszkać w Plewiskach, z kolei pracować w Poznaniu.

Wsie w Polsce. Tutaj jest ich najwięcej

Jeżeli zastanawialiście się, gdzie w Polsce jest najwięcej wsi, nadchodzimy z odpowiedzią. Obecnie w Polsce jest 43 122 wsi z czego 29 138 przynależy do gmin wiejskich, a 13 984 przynależy do gmin miejsko-wiejskich. Najwięcej miejscowości wiejskich położonych jest w województwie mazowieckim (7 843), a najmniej w województwie opolskim (1 017). Największy odsetek mieszkańców wsi (58.44%) posiada województwo podkarpackie, a najmniejszy (22.4%) województwo śląskie.

Z kolei najpopularniejsze nazwy wsi w Polsce (wraz z ilością miejscowości tak nazwanych) to: Nowa Wieś (113), Dąbrowa (93), Zalesie (86), Dąbrówka (65) oraz Józefów (47).

15 najlepszych gmin wiejskich w Wielkopolsce wg. rankingu Sukces Kadencji. Sprawdź:

Poznań Radio ESKA Google News
Autor:
Polska na ucho
Smród