Burze II stopnia – które regiony są zagrożone?
Najsilniejsze burze, zakwalifikowane jako II stopień zagrożenia, spodziewane są w następujących województwach:
- Podkarpackie
- Małopolskie
- Opolskie
- Śląskie
- Świętokrzyskie
- Dolnośląskie
- Część wielkopolskiego
- Część lubelskiego
- Część łódzkiego

Prognozuje się, że w tych regionach wystąpią silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie nawet do 40 mm. Porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 90 km/h. Istnieje również ryzyko wystąpienia gradu. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk oceniane jest na 80 proc. Ostrzeżenia II stopnia będą obowiązywały od godziny 11:00 w sobotę do końca dnia.
Burze I stopnia – gdzie spodziewać się słabszych zjawisk?
Mniej intensywne burze, sklasyfikowane jako I stopień zagrożenia, prognozowane są w części województw:
- Lubelskiego
- Mazowieckiego
- Łódzkiego
- Wielkopolskiego
- Lubuskiego
W tych regionach miejscami mogą wystąpić silne opady deszczu do około 25 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Lokalnie możliwy jest również grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk również szacuje się na 80%. Ostrzeżenia I stopnia będą obowiązywały od godziny 11:00 w sobotę do końca dnia.
Alert RCB – co to oznacza dla mieszkańców?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało do mieszkańców zagrożonych regionów SMS-owe alerty o następującej treści: Uwaga! Dziś (03/05) prognozowane lokalne burze i bardzo silny wiatr. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Śledź komunikaty pogodowe.
Alert RCB to ostrzeżenie przed potencjalnie niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. W związku z tym, mieszkańcy terenów objętych alertem powinni zachować szczególną ostrożność i stosować się do zaleceń służb.
Stopnie ostrzeżeń IMGW – co oznaczają?
IMGW wydaje ostrzeżenia meteorologiczne w trzech stopniach, w zależności od prognozowanej intensywności zjawisk:
- Ostrzeżenie I stopnia: Przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
- Ostrzeżenie II stopnia: Przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
- Ostrzeżenie III stopnia: Przewiduje wystąpienie zjawisk meteorologicznych o charakterze ekstremalnym, powodujących bardzo duże straty materialne oraz zagrożenie życia wielu osób.
W przypadku otrzymania ostrzeżenia meteorologicznego, niezależnie od stopnia, zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.