Niedziela Palmowa 2021 - OBOSTRZENIA: czy kościoły będą zamknięte w ważną uroczystość?

i

Autor: Jan Jakubowski, Pixabay.com niedziela palmowa

Święto

Niedziela Palmowa 2025. Kiedy wypada i co symbolizuje?

2025-03-26 15:12

Niedziela Palmowa to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, które rozpoczyna Wielki Tydzień, poprzedzający Wielkanoc. Kiedy ten dzień wypada w 2025 toku i z jakich tradycji się wywodzi? Sprawdźcie.

Wielkanoc 2025. Kiedy wypada?

W 2025 roku Święta Wielkanocne wypadają dość późno. Świętować będziemy 20 kwietnia. Z kolei dzień później - 21.04 - wypada Poniedziałek Wielkanocny.

Przypomnijmy, że data Świąt Wielkanocnych jest związana z fazą Księżyca. Tym samym jest to święto uzależnione od daty wiosennej pełni. Dlatego najwcześniej Wielkanoc obchodzimy 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia włącznie. Wielkanoc w 2025 roku, jest jednym z ostatnich terminów na świętowanie. 

Niedziela Palmowa 2025. Kiedy wypada i co symbolizuje?

Niedziela Palmowa to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, które rozpoczyna  Wielki Tydzień, poprzedzający Wielkanoc. Niedziela Palmowa (tak jak Wielkanoc) jest świętem ruchomym przypadającym zawsze na siedem dni przed świętami.

W zależności od kalendarza liturgicznego i zmienności daty Wielkanocy, Niedziela Palmowa wypadać między 15 marca a 18 kwietnia. W 2025 roku Niedzielę Palmową obchodzimy 13 kwietnia.

Co ważne, w Niedzielę Palmową odczytywana jest Męka Pańska z podziałem na role, która wprowadza wiernych w czas Wielkiego Tygodnia. 

Niedziela Palmowa - tradycje

Niedziela Palmowa jest zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą. Została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Dlatego na pamiątkę tamtych wydarzeń, w Niedzielę Palmowa wierni przychodzą do kościoła z symbolicznymi palmami.

Polskie tradycyjne palmy wielkanocne nie są podobne do tych rosnących na Bliskim Wschodzie, ale symbolizują to samo – radość i triumf. 

Oto kilka wskazówek dotyczących ozdabiania palmy:

Wykorzystanie naturalnych elementów: Palma powinna być wykonana z gałązek wierzby (najczęściej wierzby z baziami), ale do jej ozdobienia można dodać inne naturalne materiały, takie jak:

  • Kwiaty (np. białe i czerwone kwiaty sztuczne lub suszone, takie jak róże, lilie czy jaśmin),
  • Zioła (np. tymianek, rozmaryn, lawenda),
  • Ziarna zbóż (symbolizujące obfitość).
  • Wstążki i koralik: Do palmy można dodać wstążki w różnych kolorach (np. złote, czerwone, zielone), które będą wyglądały elegancko i symbolizowały radość i nadzieję.
  • Suszone kwiaty: Często wykorzystuje się suszone kwiaty (np. lawendę, zboża, kwiaty polne), które mają swój urok, a także symbolizują trwałość i zjednoczenie.
  • Symbolika: Palma może zawierać elementy, które przypominają o ważnych wydarzeniach w liturgii Wielkiego Tygodnia, takie jak:
  • Kolorystyka: Kolorystyka powinna być stonowana, ale jednocześnie radosna.